Strani stručnjaci dobri savetnici, ne i ministri
05
Uto, Nov

Politika

"Pozicija ministra je politička funkcija, za koju je, pored stručnosti i iskustva, potrebna i politička odgovornost koja se, u sistemu parlamentarne demokratije, ne može lako delegirati", rekao je Gligorov. 

On je istakao da je za savetnike u Vladi bolje angažovati ustanove nego pojedince.

"Savete Vladi mogu da daju međunarodne finansijske i druge institucije, kao i ugledni instituti čija je prednost što ne moraju da vode računa o interesima uticajnih pojedinaca i grupa", kazao je Gligorov.

Dodao je da "ima smisla angažovati i savetnike za specifična pitanja ili zadatke" i da je svejedno da li je će to biti domaći ili strani stručnjaci, jer bi jedino stručnost trebalo da je kriterijum izbora.

"Drugačija je situacija sa centralnom bankom, jer ona nije ili ne bi trebalo da bude politička ustanova, pa ne bi bilo rđavo da guverner, a svakako članovi organa Narodne banke Srbije koji utvrđuje monetarnu politiku, budu strani stručnjaci", ocenio je Gligorov.

Po njegovim rečima, od vladinog programa zavisi koje savetničke pozicije je najkorisnije prepustiti stranim stručnjacima.

"Za Srbiju je najvažnije pitanje zapošljavanje, a potom reforma korporativnog sektora, uz makroekonomsku stabilnost, pa bi trebalo angažovati stručnjake za aktivnu politiku zapošljavanja, za industrijsku politiku, u koju spada čitava oblast privatizacije i regulisanja uslova privređivanja, ono što se popularno zove poslovnom klimom, i za fiskalnu reformu", rekao je Gligorov.

Kako je dodao, trgovačka politika i sve ono što spada u vladavinu prava, koje su od izuzetnog značaja, u velikoj meri su predmet harmpnizacije sa Evropskom unijom, tako da bi eventualna tehnička pomoć u toj oblasti mogla da dođe od same Unije.

Izvor: B92 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu