Ova Vlada Srbije je najodlučnija da sprovede reforme od svih koje je Srbija imala u proteklih devet godina, ocenili su članovi britanske parlamentarne Grupe prijateljstva sa Srbijom, koji su ove sedmice boravili u dvodnevnoj poseti Beogradu.
Poslanici parlamenta Velike Britanije Stjuart Endrju, Klajv Bets, Džema Dojl i Karen Lamli istakli su, u razgovoru za list "Danas", da su uvereni da je vladajuća koalicija u Srbiji istinski rešena da odvede državu u EU, i naglasili da će njihova zemlja nastaviti da podržava sprsku vladu u ostvarenju ključnih ciljeva.
Prema rečima sagovornika iz vladajuće Konzervativne i opozicione Laburističke stranke, glavne teme njihovih susreta sa sagovornicima iz Srbije bile su rešavanje kosovskog pitanja, napredak države u evropskoj integraciji i povezano pitanje ekonomskih reformi i saradnje.
Konzervativna poslanica i šefica Grupe prijateljstva Karen Lamli navodi da je „veoma važna činjenica da prvi put u proteklih devet godina u Srbiji vidimo vladajuću koaliciju koja je istinski rešena da odvede državu u EU".
"Iako imam određene rezerve, ova vlada me impresionira, jer mi se čini da njeni članovi imaju jasnu ideju gde Srbija treba da bude i koriste jezik koji razumeju i obični ljudi, a ne samo pripadnici elite. Predstavnici Dačićevog kabineta imaju napredne ideje i odlučni su da unaprede stanje u ekonomiji, koja im je na vrhu agende", kaže kaže Lamlijeva.
Komentarišući susrete sa srpskim političarima, Lamli ukazuje da je predsednik Narodne skupštine Nebojša Stefanović „izuzetan političar", kao i da će Srbija „nesumnjivo ostvariti napredak na putu ka Uniji ukoliko reši problem Kosova i posveti se unutrašnjim političkim reformama".
Poslanik Laburista u četiri saziva i predsedavajući parlamentarnog Komiteta za lokalnu samoupravu Klajv Bets ističe da je za rešavanje kosovskog pitanja „potrebno da ljudi prestanu da gledaju unazad i da počnu da gledaju u budućnost, koja uključuje članstvo Srbije u EU".
"Evropski standardi su neophodni i u ekonomiji, obrazovanju i drugim oblastima jer važna pitanja kao što je borba protiv organizovanog kriminala ili klimatskih promena ne mogu da rešavanju države pojedinačno", ističe Bets.
Džema Dojl, ministarka odbrane u „Vladi u senci" i poslanica Laburističke partije, naglašava da je „od velikog značaja to što se i vladajuće i većina opozicionih stranaka u Srbiji zalažu za pridruživanje EU".
"Bitno je da svi budu na istoj strani, odnosno da imaju pozitivan stav o EU. Uprkos razlikama u načinu na koje vide EU, i laburisti i konzervativci u Britaniji podržavaju politiku proširenja i žele Srbiju u Uniji", navodi Dojlova.
Ona navodi da je korupcija takođe bila jedna od tema razgovora sa sagovornicima u Beogradu, uključujući i predstavnike britanskih kompanija koje posluju u Srbiji, dok Lamli kaže da su srpski zvaničnici „uvideli da bez istinske borbe protiv korupcije neće biti privučeni novi investitori, što je preduslov za uspeh".
"Kosovo jeste važna tema, ali investicije su preduslov za napredak. Mislim da Vlada Srbije zna kuda treba da ide i suočava se sa izazovima koje treba da prevaziđe da bi ostvarila taj cilj", kaže Lamlijeva.