Nova moda - grupni preletači
27
Sre, Nov

Politika

Novi fenomen na srpskoj političkoj sceni - umesto pojedinaca, sada čitave grupe odbornika i članova menjaju stranačke dresove. Analitičari ocenjuju da je problem u tome što stranke ne insistiraju dovoljno na ideološkim razlikama i načelima, već su više grupe u koje se ulazi iz interesa. 

Promena političkog dresa odavno je manir u Srbiji. To, međutim, u poslednje vreme poprima veće razmere. Nisu preletači više samo pojedinci, već iz partije u partiju, često potpuno različitih programa, prelaze čitavi odbori.

Plus-minus sto-dvesta članova, ili i veće oscilacije - na to se svodi prebrojavanje članstva u mnogim strankama. Lavinu su, posle izbornog neuspeha, pokrenuli radikali koji su grupno prišli bivšim kolegama u SNS.

Korak dalje otišla je Narodna partija Maje Gojković kada se kolektivno učlanila u pobedničku stranku. Grupe iz LDP-a slivaju se u URS i u tabore bivših funkcionera Demokratske stranke čiji se saldo, zbog cepanja na nove partije drastično menja. Grupe preletača razotkrivaju, kažu analitičari, krizu partijskog sistema u Srbiji.

Kruni se i Liga socijaldemokrata Vojvodine čije članstvo osim u SNS i DS odlazi i u DSS, potpuno drugačijih načela. Pojedini analitičari veruju da bi postizborno preletanje u pobednički tabor moglo da se svede na pristojniju meru, ako bi se uveo takozvani promenljivi izborni cenzus.

I iz Srpskog pokreta obnove, izdvojila se frakcija Veroljuba Stevanovića koja je na poslednje izbore ušla pod okriljem URS-a. Rasadnikom rekorderom smatra se DS. A od raspada radikala, osim što je nova stranka nadjačala centralu, uvećanjem članstva ovajdila se i Nova Srbija. 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu