Većina građana Srbije, čak 63 odsto, sumnja da postoje česte zloupotrebe u humanitarnim akcijama, pokazalo je istraživanje od pre dva meseca. To znači da je zbog prevaranata novac za Danicu dalo tek 40 odsto građana.
Nakon smrti Danice Ćirković iz Kragujevca, za koju nije na vreme prikupljena dovoljna suma novca za operaciju srca, građani Kragujevca i dalje “prozivaju” poznanike koji nisu pomogli, a ovi odvraćaju da gde god se okrenu neko prikuplja pare.
Većina građana Srbije, čak 63 odsto, sumnja da postoje česte zloupotrebe u humanitarnim akcijama, pokazalo je istraživanje od pre dva meseca. To znači da je zbog prevaranata novac za Danicu dalo tek 40 odsto građana.
Svega nekoliko dana nakon Daničine smrti, dvojica muškarca, koji u beloj fascikli nose “dokumentaciju” o bolesnom detetu, idu od kuće do kuće kroz kragujevačko naselje Beloševac. Traže novac za operaciju deteta u ime lokalnog udruženja. Na pitanje hoće li da pokažu ličnu kartu, koji je broj telefona u udruženju, ko je predsednik, kažu da te podatke ne smeju da daju!
To je slika zimske varijante prikupljanja novca za navodnu operaciju, uvek deteta. Letnja varijanta odvija se u centru grada, u baštama kafića.
Muškarac star oko 30 godina traži novac od stola do stola za operaciju dečaka. Za to ga je ovlastila majka deteta, Rada P. Tu je i fotografija prelepog malog dečaka. U “dokumentu” o punomoćju, sudeći prema matičnom broju ispod Radinog imena, žena ima 684 godine! Rođena je 22. dana, 18. meseca. Živi u nepostojećoj Ulici Radovana Gušića.
Muškarac koji sakuplja novac kaže da nema ni mobilni ni fiksni telefon i da telefone nemaju ni njegov komšiluk ni rodbina. Na pitanje u kakvom je srodstvu sa detetom, kaže da je mališanu sa slike stric. Neće da odgovori šta sa bebom nije u redu. Kaže “piše ti na papiru”. Na insistiranje da odgovori počinje:
- Vidiš, beba ima urođenu deformaciju stopala, mora da se operiše. Sigurno je “povukao” na mene. Eto, i ja sam imao tu deformaciju i mene boli – objašnjava “stric” smrknutog lica i pognute glave.
U “dokumentaciji” piše da dete ima tumor na mozgu, iz čega se može zaključiti da je “stric” ili nepismen ili zaboravan. Papiri su blanko ovlašćenje uzeto u opštini, koje zaposleni daju strankama da popune pre nego što dokument bude overen. Na opštinskim šalterima objašnjavaju da je ovde reč o teškom falsifikatu.
Većina građana Srbije, pokazalo je istraživanje Balkanskog fonda za lokalne inicijative, ističe dve ključne prepreke za davanja za opšte dobro, lošu materijalnu situaciju i nepoverenje da će davanja otići u svrhu kojoj su namenjena.
Pomoć ugroženoj deci, pre svega bolesnoj, građanima je najjači motiv za davanje. Upravo taj podatak znaju i ulični prevaranti, ali i mnogi prodavci čestitki, slikovnica i knjiga. Oni prolaznike presreću rečenicom: “Hoćete li da pomognete deci”. Na čestitki koja košta 150 dinara piše da je “deo” novca namenjen deci. Koji deo, ne piše, da li je reč od pet odsto, 20 ili 80 odsto para. Odnedavno je na ulicama Kragujevca još perfidniji način prodaje.
- Molim vas, samo minut za malu anketu – kaže skromni čovek srednjih godina dok presreće Šumadince, koji stanu da mu odgovore na minus 10 ne bi li mu pomogli da zaradi parče hleba.
- Imate li sestru ili brata? Da li ih volite? Šta biste uradili da se razbole? Eto, bolesna deca… Kupite, i tako ćete pomoći – deklamuje skromni prodavac dobro razrađenu taktiku za otvaranje srca, a onda i novčanika.
Neki ljutito odlaze ulicom, drugi plaćaju svesni da su možda prevareni, treći su srećni što su nekome pomogli. Od njih troje, dvoje se možda nikada više neće latiti novčanika, čak ni kada je to za operaciju koja nekome može spasiti život.
izvor/foto:telegraf.rs
{jathumbnail off}