Jednu od najzdravijih namirnica na svetu proizvode pčele, ali med nije jedini proizvod ovih malih radilica koji je dobar za zdravlje. I propolis, baš kao i med, ima mnogobrojna lekovita svojstva, mada postoje i ljudi kod kojih može izazvati alergiju.
Propolis je smolasta materija koju sakupljaju i prerađuju pčele radilice. Veoma je prijatnog mirisa, ali gorkog ukusa. Ljepljiv je i na toploti brzo omekša. Topi se na temperaturi 80-104 stepeni. Sadrži 55-60 odsto smolastih materija, 8-9 dsto eteričnih ulja, oko 30 odsto voska, 8-9 odsto polena, vitamina, antibiotika i više elemenata u tragovima, kao što su kalijum, kalcijum itd.
Propolis uspešno deluje kao antibiotik. Kako se klinički pokazao efikasnim protiv desetina bakterija, mnogi ga smatraju delotvornim antibiotikom. Naravno, to ne znači da su antibiotici nepotrebni, nego da lečenje prvo možete da pokušate propolisom kao sa zdravijom alternativom kad se ne radi o ozbiljnijim stanjima.
Zanimljivo je i to da su klinička ispitivanja na nekoliko konkretnih antibiotika dokazala da su oni efikasniji kad se uzimaju s propolisom nego kad sami deluju. Kada su virusi u pitanju, s obzirom na to da antibiotici uopšte ne deluju na viruse, propolis je nezamenljiv za većinu virusnih infekcija. Odličan je i kao lek i kao preventiva protiv gripa i svih vrsta infekcija disajnih puteva, bez obzira na to jesu li bakterijske ili virusne, kao i kod upala desni i usne duplje.
Propolis može lečiti opekotine, razne rane na koži, zubobolje, upale desni, neprijatni zadah, hemoroide . On deluje protivupalno, antibakterijski, antivirusno, antigljivično i kao antioksidans, a ima i anestetička svojstva.
U narodnoj medicini propolis je odavno poznat kao lek za rane, žuljeve, pa i za rak. Primena propolisa u lečenju uglavnom se zasniva na njegovom antibakterijskom dejstvu i to mahom spolja u obliku masti, peroralno u vidu ekstrakta.
U poređenju sa drugim preparatima, prednost propolisa je u tome što je potpuno bezopasan za organizam i što se može upotrebljavati kako u kombinaciji sa drugim lekovima, tako i samostalno. Upotreba propolisa, kao i drugih pčelinjih proizvoda u humanoj medicini, sprovodi se pod kontrolom i uz savet lekara zbog mogućih alergenskih reakcija.