Klimatoterapija - prirodno lečenje
24
Ned, Nov

Zdravlje

Sve u univerzumu se sastoji od pet elemenata – vode, vazduha, vatre, zemlje i etera.

Ovi elementi u suptilnom i isprepletenom obliku postoje i u našem telu. 

Neravnoteža elemenata u organizmu uzrokuje bolest.

Zbog toga korišćenje elemenata prirode u terapeutske svrhe itekako ima smisla.

Klimatoterapija je metoda koja koristi klimatske uslove u svrhu lečenja i rehabilitacije.

Vrste klimatoterapije:

Aeroterapija

Reč aeroterapija se doslovce prevodi kao lečenje uz pomoć vazduha.

Svež i kvalitetni vazduh je ključan za dobro zdravlje. Po mogućnosti, svako od nas bi se trebao izlagati čistom vazduhu barem 30 minuta dnevno.

Blagodeti aeroterapije možete osetiti preko takozvane vazdušne kupke. Obucite laganu odeću, koja propušta vazduh. Šetajte na svežem, čistom vazduhu 20-30 minuta.

Dobro je kombinovati vazdušne kupke sa vežbom, meditacijom i dubokim disanjem.

Izlaganje svežem vazduhu podstiče cirkulaciju krvi i čišćenje organizma. Vazdušne kupke preporučuju se kod reumatizma, bolesti nervnog sistema, srčanih tegoba, kožnih, respiratornih i psihičkih bolesti.

Helioterapija

Helioterapija – ili lečenje sunčevom svetlošću – u zadnje vreme postaje sve popularnija.

Sunčeva svetlost povećava imunitet, poboljšava raspoloženje, stimuliše fizičku i mentalnu aktivnost i zaceljivanje rana.

Potvrđeno je da nedostatak sunčeve svetlosti izaziva apatiju, loše raspoloženje, nervozu i pad imuniteta. Nedostatak vitamina D, koji se stvara na sunčevoj svetlosti, sve češće povezuju sa rakom i drugim teškim bolestima.

Talasoterapija

Talasoterapija u svrhu lečenja koristi morski vazduh, morsku vodu i aktivne sastojke iz mora (na primer, alge).

Talasoterapija je poznata već hiljadama godina. Na Grčkim ostrvima Rod i Krf talasoterapija se primenjivala još pre 2500 godina.

U Francuskoj sredinom 19. veka su otvoreni centri za lečenje zdravstvenih tegoba uz pomoć sastojaka dobivenih iz mora i morske vode.

Talasoterapija blagotvorno deluje na alergiju, astmu, reumu, ekcem, psorijazu i mnoge druge bolesti.

Balneoterapija

Balneoterapija (od lat. balneum – kupka) je vrsta terapije koja leči bolesti uz pomoć vodenih kupki.

Obično ovu reč povezuju samo sa toplim izvorima, ali balneoterapija uključuje ne samo termalne i mineralne, nego i morske kupke, kao i primenu lekovitog blata.

Balneoterapija pomaže kod reumatskih, neuroloških i kardiovaskularnih bolesti. Osobe sa srčanim bolestima i visokim krvnim pritiskom ne smeju koristiti hipertermalne (jako vruće) vode.

Speleoterapija

Speleoterapija (od grčkog speleos – pećina), je metoda, koja je bazirana na doziranom boravku osobe u specifičnoj mikroklimi pećine.

Speleoterapija se praktikuje već stotinama godina u rudnicima soli u Istočnoj Evropi. Pacijenti sa astmom, hroničnim bronhitisom i drugim respiratornim bolestima provode nekoliko dana ili nedelja u takvim rudnicima, udišući slani vazduh i dobivajući brojne dobrobiti od posebne mikroklime rudnika.

Pećine sadrže čisti vazduh, bez alergena i uzročnika bolesti, bez ozona i sa visokom koncentracijom jona. Mikroklima pećine se karakteriše konstantnom temperaturom i visokom vlažnošću.

Svi ovi faktori poboljšavaju disanje, ne samo za vreme boravka u pećini, već i kasnije. 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu