Koliko su Srbiju koštali stečajni upravnici?
23
Sub, Nov

Ekonomija

Stečajnim upravnicima u Srbiji je na ime nagrada, od kada su uvedene sredinom 2005. godine, isplaćeno čak 1,82 milijarde dinara, što je oko 15 miliona evra! Kada se na ovo doda još 519 miliona dinara na ime naknada za rad, dobije se iznos veći od 2,3 milijarde dinara, koliko im je ukupno isplaćeno od prodate imovine preduzeća u stečaju.

Upravnici sa zvaničnom licencom, trenutno se staraju o imovini vrednoj čak 284,5 milijardi dinara, odnosno od oko 2,5 milijardi evra. Toliko, prema zvaničnim podacima, iznosi likvidaciona vrednost imovine, ukupno 1.901, od 1.949 preduzeća u stečaju.

Uspešni stečajni upravnici, prema važećim propisima, imaju pravo na posebne nagrade za svoj rad. Visina nagrade ne zavisi od broja predmeta. Ali, šansa za nagradu svakako se uvećava sa povećanjem broja slučajeva na kojima upravnik radi. Pa tako imamo situaciju da od 329 aktivnih stečajnih upravnika, čak 54 ne vodi nijedan slučaj. Ali, zato ima onih koji istovremeno vode i više od 30 stečajnih postupaka!

Ubedljivi rekorder po broju dodeljenih stečajnih postupaka koje istovremeno vodi je Petar Vulović, iz Kraljeva, trenutno stečajni upravnik u čak 39 firmi: 27 privatnih i 12 sa većinskim društvenim, odnosno državnim kapitalom. Po 20 predmeta imaju Drakul Igor iz Beograda i Pešić Dragan i Mile Denić iz Leskovca. Pored njih, još 53 stečajna upravnika angažovano je u više od 10 preduzeća istovremeno. Podaci Agencije za licenciranje stečajnih upravnika pokazuju da svega 57 ljudi rešava sudbinu čak 787 firmi u stečaju!

Na pitanje da li je bilo situacija da se stečajnom upravniku isplati iznos preliminarne nagrade, a da se u "konačnom" zbiru po zaključenju stečaja ispostavi da na nju nije imao pravo, u Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika (ALSU) kažu:

Bilo je takvih situacija. Ako je iznos naknade nakon prodaje imovine manji od preliminarne, upravnik je dužan da vrati razliku. Međutim, najčešće se dešava da nema sredstava za isplatu nagrade pre prodaje, već se ona isplaćuje posle prodaje stečajne mase.

Ubedljivi rekorder po iznosu primljene nagrade je i dalje Milorad Dostanić iz Sremske Mitrovice.

On je 2009. godine dobio nagradu od čak 43 miliona dinara za vođenje stečaja u "Agrorumi". Ipak, ovaj stečajni upravnik je javnosti postao poznat u slučaju druge firme u stečaju - "Srem Šida", za koju je takođe dobio nagradu, tokom 2008. godine, od 31,8 miliona dinara. Naime, Uprava kriminalističke policije MUP Srbije istražuje upravo slučaj "Srem" iz Šida, kao primer privatizacije kroz stečaj.  

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu