Direktne obaveze države iznosile su na kraju aprila 17,814 milijardi, a indirektne 2,780 milijardi evra. U aprilu je javni dug povećan za oko 89 miliona evra.
Na kraju 2013. godine javni dug Srbije iznosio je 20,141 milijardi evra, odnosno 63,8 odsto BDP.
Deficit budžeta Srbije u prva četiri meseca ove godine iznosio je 91,8 milijardi, a zajedno sa rashodima za projektne zajmove 93,6 milijardi dinara, saopštilo je Ministarstvo finansija Srbije.
Prihodi budžeta su bili 71,9 milijardi, a rashodi 91,9 milijardi dinara. Poreski prihodi iznosili su 64,6 milijardi, a neporeski 7,2 milijarde dinara.
U aprilu je budžetski deficit povećan za 20 milijardi dinara.
Najveći budžetski prihodi (35,5 milijardi dinara) bili su po osnovu naplate PDV-a jer se u aprilu uplaćuju tromesečne obaveze. Prihod od akciza iznosio je 17,1 milijardi dinara i, kako je saopšteno, ima rastući trend.
U aprilu su rashodi bili manji nego u martu najviše zahvaljujući manjim obavezama po osnovu kamata i subvencija. Istovremeno su veći rashodi za robe i usluge i kapitalni izdaci, a dat je i kratkoročni zajam "Srbijagasu" u iznosu od tri milijarde dinara.
Najveći deo rashoda čine transferi organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja (24,5 milijardi dinara) i plate (20,6 milijardi dinara).
Na nivou države budžetski deficit je iznosio 81,4 milijarde dinara.
U suficitu su bili budžeti lokalnih samouprava (3,7 milijardi), budžet Vojvodine (dve milijarde), Republički fond za zdravstveno osiguranje (6,1 milijarda dinara).
Ovi suficiti su privremenog karaktera, jer je na primer, grad Beograd trenutno u statusu privremenog finansiranja, dok je visok suficit kod RFZO posledica dinamike isplate plata pošto se u januaru u zdravstvu isplaćuje samo pola plate, objasnilo je Ministarstvo finansija