Kaspersky Lab: Šta nas očekuje u 2014. godini
18
Pon, Nov

IT

Odbrojavamo poslednje dane godine koju je obeležilo otkriće o tajnim programima za masovni nadzor korisnika interneta američke obaveštajne agencije NSA za koje smo saznali zahvaljujući odbeglom obaveštajcu Edvardu Snoudenu koji je medijima dostavio poverljive dokumente agencije.

Nakon skandala sa NSA, korisnici interneta su postali odlučni u nameri da zadrže svoj privatni život u tajnosti, uprkos pažnji obaveštajnih službi širom sveta. To znači bolju zaštitu podataka uskladištenih na njihovim računarima i uređajima i obezbeđivanje poverljivosti aktivnostina internetu. To će dovesti do veće popularnosti VPN usluga i TOR-anonimizera kao i povećane tražnje za alatima za šifrovanje.

Ovo je jedno od predviđanja Kaspersky Lab-a za 2014. godinu, a evo i ostalih prognoza stručnjaka ove kompanije.
Kada je reč o krajnjim korisnicima, oni će osim o privatnosti morati da povedu računa i o svom novcu i Bitcoinima.

Tokom 2014. godine, stručnjaci Kaspersky Lab očekuju da će sajber kriminalci nastaviti da razvijaju alate za krađu novca od korisnika - direktno ili indirektno. Prevaranti će usavršavati alate koji omogućavaju pristup bankovnim računima preko mobilnih uređaja (mobilni fišing, bankarski Trojanci). Mobilni botneti će se kupovati i prodavati, a biće korišćeni za distribuciju zlonamernih priloga.

Sledeće godine ćemo verovatno videti još sofisticiranije verzije malvera koji šifruju podatke na mobilnim uređajima, sprečavajući pristup fotografijama, kontaktima, dokumentima i porukama dok se ne kupi dekripciona šifra. Android smart telefoni će bez sumnje biti prvi na udaru.

I Bitcoini će biti na listi želja sajber kriminalaca. Tokom naredne godine, očekuje se značajan rast u broju napada na novčanike Bitcoin korisnika, Bitcoin poolove i berze.
Poslovna prognoza Kaspersky Lab-a odnosi se na internet provajdere, provajdere cloud prostora, developere softvera i poslovne rivale.

Internet provajderi: Niz popularnih internet servisa su već najavili sprovođenje dodatnih mera zaštite korisničkih podataka, kao što je, na primer, enkripcija svih podataka koji se prenose između sopstvenih servera. Implementacija sofisticiranijih mera zaštite će se nastaviti, a to će verovatno postatiključni faktor kada korisnici budu birali između konkurentskihinternet servisa.

Provajderi cloud prostora: Zaposlene ucloud servisima hakeri vide kao najslabiju kariku u bezbednosnom lancu zbog čega su oni često mete njihovih napada. Uspešan napad ove vrste može obezbediti sajber kriminalcima ključ za veliku količinu podataka. Osim za krađu podataka, napadači mogu biti zainteresovani i za brisanje ili modifikaciju informacija - u nekim slučajevima manipulisanje(dez)informacijama može vredeti još više za one koji naruče napade. Ovo je trend u porastu.

Developeri softvera: Krađa popularnih source kodova daje napadačima odličnu priliku da pronađu slabe tačke u proizvodima, a zatim ih iskoriste za svoje prevare. Pored toga, ako sajber-kriminalci imaju pristup repozitorijumskim fajlovima žrtve, oni mogu modifikovati izvorni kod programa i ugraditi backdoor pristup u njega.
Informacije koje je otkrio Snowden pokazale su da je jedan od ciljeva sajber špijunaže između država da se pruži ekonomska pomoć "prijateljskim" kompanijama.

Ovo saznanje je poništilo etičke prepreke koje su obuzdavale poslovanje od upotrebe nekonvencionalnih metode u takmičenju sa rivalima. U novoj realnosti sajber prostora, firme će razmatrati mogućnost sprovođenja ove vrste aktivnosti za svoje potrebe. Kompanije će zapošljavati sajber plaćenike, organizovane grupe hakera koje mogu pružiti usluge špijuniranja.

I konačno, šta očekuje globalnu mrežu - internet u 2014. godini?

„Internet je počeo da se deli u nacionalne segmente. Otkrića Snoudena su intenzivirala potražnju za pravilima o zabrani upotrebe stranih servisa. Pojedine zemlje više nisu spremne da otkriju ni jedan bajt informacija iz svojih mreža. Te težnje će biti sve jače i voditi zakonodavnim ograničenjima pretvorenim u tehničke zabrane.

Sledeći korak će najverovatnije biti pokušaj da se ograniči spoljni pristup podacima unutar jedne zemlje. Kako se ovaj trend bude razvijao može dovesti u nekom trenutku do kolapsa interneta, koji će se razbiti u nekoliko desetina nacionalnih mreža. Senoviti Darknet će tada bitijedina istinska svetskamreža" kaže Aleksandar Gostev, glavni stručnjak za bezbednost u Global Research & Analysis timu.

Nekoliko zemalja je usvojilo ili planira da usvoji zakone o zabrani korišćenja stranih servisa. U novembru, Nemačka je najavila plan da sve komunikacije između nemačkih vlasti u potpunosti zatvori u okviru zemlje. Brazil je najavio svoje planove za izgradnju alternativnog internet kanala tako da se ne koristi onaj koji ide kroz Floridu (SAD) .

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu