Sve komponente potrebne za održavanje jednostavnih mikroorganizama su bile prisutne na Marsu tokom većeg dela njegove istorije, pokazuju poslednja otkrića
Veliki krater na Marsovoj površini mogao bi da sadrži najubedljivije dokaze da je na ovoj planeti nekada postojao život.
Istraživanje objavljeno u žurnalu “Nature Geoscience” sugeriše da su komponente neophodne za održavanje jednostavnih mikroorganizama mogle biti prisutne na Marsu tokom većeg dela njegove istorije.
Naučnici koji proučavaju krater Meklahlin, koji je nastao kada je meteorit udario u površinu Crvene planete, veruju da su sastojci potrebni za život postojali u zoni pet kilometara ispod površine.
Veliki broj stena koje je udar meteorita izbacio sadrže minerale i glinu čiji je hemijski sastav izmenila voda.
Profesor Džon Parnel sa aberdinskog univerziteta i Doktor Džozef Mičalski iz Prirodnjačkog muzeja sada veruju da je život postojao ispod površine Marsa.
Do otkrića su došli kada razmotrili podatke sa moćnog Izviđačkog orbitera i svemirske letelice “Mars ekspres”. Više od polovine života na Zemlji se sastoji od mikroba koji žive ispod površine, pa naučnici pretpostavljaju da bi isto mogloda bude istina i za Mars.
- Svi sastojci za život su postojali, ali samo jednoćelijski organizmi su mogli da prežive u tim uslovima – rekao je Mičalski.
- Sada bih se više iznenadio da nikada nije postojao život na Marsu nego da je nekada postojao. A ako je nekada postojao, ima šanse da i dalje postoji – dodao je.