U susret letu na temperaturi preko 30 stepeni, kada sunce nemilosrdno prži, pitanje je kakve rizike nosi izlaganje suncu, koliko preterivanje u sunčanju i žurba da se što pre postigne "bronzana" preplanula boja (put) mogu biti opasni!
Mladeži su benigni, dobroćudni kožni izraštaji koji sadrže pigment u raznim nijansama od smedje do crne boje. Mogu biti urođeni ili se stvaraju tokom života.
Mladeži su iznad ili u ravni kože, na peteljci, u vidu bradavice, nalik kupini-režnjeviti, sa ili bez dlačica, odnosno pigmenta (boje kože ili tamniji do crne boje). Pogrešno je mišljenje da mladež ne treba „dirati“ odnosno hirurški uklanjati. Naprotiv. Urođeni veliki nevus, zatim mladeži na mestima hronične iritacije (na vratu-okovratnik, na koži stomaka oko kaiša ili lastiša donjeg veša, grudnjaka, zatim na prstima, peti, ispod noktiju) kao i displazni nevusi (tj. atipični mladeži) se mogu bezbedno hirurški ukloniti u lokalnoj anesteziji, bezbolno, jednostavno dok su u stanju mirovanja. Ako se ovi kožni izraštaji na vreme preventivno hirurški uklone nema više potencijalnog rizika za malignu alteraciju i nastanak melanoma, izuzetno opasnog i agresivnog tumora kože.
Melanom je zloćudni tumor kože, jedan od od najmalignijih koji se javljaju kod ljudi. U 30% obolelih se razvija iz postojećeg mladeža, a kod ostalih sam po sebi iz zdrave, intaktne kože. Melanom je vrlo agresivan, ima brzu evoluciju i nepredvidljiv ishod ukoliko se pravovremeno ne prepozna, dijagnostikuje i hirurški ukloni na pravilan način. Ćelije melanoma mogu brzo da probiju početnu barijeru u mladežu i prodiru u limfne i krvne sudove kojima se rasejavaju u okolne limfne čvorove, a takođe u pluća, jetru, mozak i direktno ugrožavaju život obolelog. Zračna terapija i primena citostatika (hemoterapija) nemaju bitnog značaja u lečenju tako da pravovremeno prepoznavanje, dijagnostika i odgovarajuće hirurško lečenje - isecanje i odstranjivanje skalpelom dovoljno široko i do u zdravo okolno tkivo daje šansu za dobru prognozu.
Prepoznavanje sumnjivih mladeža na osnovu izgleda vizuelno utvrdjujemo takozvani ABCDEF memotehnički koncept detekcije
A - asimetrija. Mladež je nepravilnog oblika
B - border. Mladež ima nepravilne ivice, nareckane prema okolnoj koži
C - color. Mladež ima zone smanjene ili pojačane boje tj. pigmentacije
D - dijametar. Mladež je većeg promera od 6 mm
E - elevacija. Mladež se uvećava i raste u visinu ili površinski ka okolnoj koži
F - krvarenje, perutanje, crvenilo
Bitno je jednom mesečno proveriti i osmotriti mladeže lično ili uz pomoć nekog od ukućana, partnera, bližnjih. Ukoliko se postojeći mladež menja (ABCDEF) ili se novi pojavio otići kod lekara, dermatologa ili onkoloških hirurga koji se bave tom problematikom radi procene stepena sumnje. Stručnjak može „golim okom“ , korišćenjem lupe ili dermoskopom postaviti sumnju. Dijagnoza je patohistološka nakon hirurškog odstranjivanja.
Statistika melanoma
- učestalost oboljevanja raste, udvostruči se svake decenije broj obolelih
- UV sunčevo zračenje i smanjen ozonski omotač pod dejstvom hlorofluorokarbona je bitan faktor rizika za nastanak melanoma kože zbog mutacija i oštećenja ćelija
- najviše oboljevaju osobe sa puno mladeža i atipičnim mladežima koje se pojačano sunčaju, osobe bele puti, ridji, pegavi
- na otkrivenim delovima tela nastaje češće a UV zračenje ima kumulativan negativan efekat (solarna oštećenja u dece)
- najviše obolelih od melanoma kože u Australiji (najveći broj sunčanih dana, osobe bele puti, ridji, pegavi) ali i najbolji rezultati lečenja, pravovremenog prepoznavanja uz hiruršku intervenciju i dobru prognozu zahvaljujući dobroj edukaciji stanovništva i organizaciji zdravstvene službe
Prevencija
- izbegavati solarijum i ubrzanu preplanulost pre letovanja, 10-20 puta je intenzivnije i opasnije UV zračenje
- UV zračenje prodire kroz suncobran a voda ga reflektuje i pojačava efekat
- od 12h do 16 h ne izlagati se suncu intenzivno
- kreme UV faktor veći od 20 ili 30
- samopregled postojećih i novonastalih mladeža. Promena boje, oblika ili veličine je sumnjiva.