Porez na dohodak ostvaren u 2013. prijavilo je 17.800 građana, koji imaju mesečnu zaradu veću od tri prosečne plate u Srbiji. Godinu dana ranije porez na dohodak moralo da plati njih 1.200 više, tačnije - 19.002 građana pokazuju podaci Poreske uprave Srbije.
Kada je reč o porezu na dohodak, u ovoj godini prijave su bili dužni da podnesu svi koji su u 2013. ukupno zaradili više od 2,18 miliona dinara. Dok je ovaj porez u prethodnoj za 2012. godinu prijavilo 19.002 građana, u ovoj godini je broj prijava manji za oko 1.200. Miljković smatra da ovo nije konačna cifra, ali i ne očekuje, kako kaže, značajno uvećanje.
To je broj prijava koje su do sada unete u naš sistem, a najveći broj filijala je uneo sve pristigle prijave. Moguće je da neke filijale nisu završile unos i da se broj prijava još malo uveća, ali ne očekujem da će to biti posebno veći broj, jer je prošlo već mesec i po dana od isticanja roka za podnošenje prijave, rekao je Miljković.
On je dodao da se broj građana koji prijavljuju porez na dohodak godinama kretao između 15.000 i 20.000, a za manji broj takvih obveznika u odnosu na prošlu godinu ima nekoliko objašnjenja.
Naravno, moguće je i da su se pojedini obveznici preselili u sivu zonu, ocenio je on.
Svi koji su prijavili prihode poreznicima neće biti jednako oporezivani, pa će oni koji su mesečno zarađivali više od tri prosečne plate platiti porez od 10 odsto, dok oni čiji prihod prelazi šest prosecnih zarada, plaćaju 15 odsto na iznos koji prelazi šest prosečnih zarada.
S druge strane, kada je reč o prijavljivanju imovine, zakonsku obavezu da se prijave poreznicima imali su oni građani koji poseduju imovinu vredniju od 35 miliona dinara.
U tom smislu, Miljković je ocenio da bi Poreska uprava mogla da ojača kapacitete radi brže unakrsne provere prihoda i imovine.
Imovinu vredniju od 35 miliona u zakonskom roku prijavilo je ukupno 3.769 građana. Poreska uprava započela je proveru i onih građana za koje sumnja da je trebalo da se nađu na spisku za oporezivanje, ali nisu prijavili imovinu.