O aftama se uglavnom ne govori, ali mnogi ljudi muku muče sa bolnim ranicama u ustima. Najčešće nastaju na unutrašnjoj strani usana i obraza, a mogu da se nađu i na obodu jezika. Veoma su bolne, čak i pri najmanjem pokretu sluzokože, pa stvaraju problem i prilikom jela.
Afte ili ulceracije javljaju se kod dece i odraslih, može da bude samo jedna ili nekoliko istovremeno. Prvi put se obično pojave u detinjstvu ili adolescenciji i vraćaju se tokom života. Imaju okrugao ili ovalni oblik, žućkaste naslage na dnu i crvenim prstenom su odvojene od sluzokože. Smatra se da neki oblik afti ima više od 25 odsto populacije, pri čemu su podjednako zastupljene žene i muškarci.
Zašto nastaju afte?
Preciznog odgovora nema, a kao mogući uzrok se navodi nasledni faktor i promena u ćelijskom imunitetu domaćina. Nastaju i kao posledica stresa, neuroza, avitaminoza, nedostatka gvožđa, folne kiseline, vitamina B1 ili B12. Može i zbog loše higijene usta i zuba. Ali, prilikom dijagnostikovanja treba biti veoma oprezan, jer nije svaka ranica u ustima afta.
Kada se pojavljuju ranice u ustima, koje nisu afte?
Do tih promena dolazi zbog pojedinih bolesti i kada se izleče, povlače se i ranice. Na primer, kod anemije koju karakteriše nedostatak gvožđa ili vitamina B, u usnoj duplji mogu da se pojave ranice. Kada se gvožđe i vitamin B nadomeste, ranice se povlače. Takođe, mogu da se jave i kod kožnih bolesti, bolesti organa za varenje poput Kronove bolesti, celijakija ili nekog drugog obolenja sistema za varenje, ali i kod bolesti vezivnog tkiva. Ulceracije se javljaju i zbog virusnih infekcija, sifilisa i tuberkuloze ili su posledica neželjenog dejstva određenih lekova. Ove ranice se više ne pojavljuju kada se bolest izleči, dok se afte periodično javljaju tokom celog života.
Kako se manifestuju afte?
Zavisno od kliničke manifestacije mogu biti afte minor, afte major i herpetiformne. Svima je zajedničko da su bolne i da se iznova vraćaju. Mogu da se jave po celoj usnoj duplji, osim na gingivi, na tvrdom nepcu ili dorsumu jezika, odnosno gornjoj površini jezika. Afte minor su najmanje, u prečniku do jednog santimetra, javlja se jedna ili više, traju od sedam do deset dana. Spontano zarastaju bez vidljivog ožiljka. S druge strane, afte major su veće od jednog santimetra u prečniku, traju duže od mesec dana i zarastaju sa ožiljkom. Za njih je neophodna terapija lokalna aplikacija kortikosteroida.
Kakve su herpetiformne afte?
One podsećaju na herpesnu infekciju, a mogu da se jave i u sklopu sistemskih bolesti. Češće su kod žena, javljaju se kao tačkaste, umnožene ranice nepravilnog oblika. Najčešće su na unutrašnjoj strani jezika. Lečenje može biti lokalno ili kombinovano sa terapijom za sistemsku bolest, što se dokazuje laboratorijskim analizama i drugim dijagnostičkim procedurama. Nekada su potrebna i dopunska ispitivanja, pogotovo ako se radi o upornim aftama ili aftama koje ne reaguju na standardnu kortikosteroidnu terapiju. Cilj terapije je pre svega da smanji bol, skrati trajanje ulceracije i produži interval između dva javljanja. Istovremeno, moraju se ukloniti svi faktori koji do afti dovode, ako postoje sistemske bolesti, moraju se staviti pod kontrolu. Osim toga, važno je da se obrati pažnja na vreme zarastanja, ukoliko je duže od dve nedelje, obavezno bi trebalo otići specijalisti oralne medicine, jer takve ranice mogu da ukažu na malignitet.
Može li da se spreči vraćanje afti?
Terapijom može da se proredi, ali je važno da se vodi računa o oralnoj higijeni. Za pranje zuba se preporučuju meke četkice, izbegavaju se paste koje sadrže NLS, odnosno natrijum- lauril- sulfat. U ishrani bi trebalo izbegavati začinjenu hranu, u nekim situacijama i mleko. Ne treba konzumirati alkohol i duvan. Takođe, bitno je eliminisati lokalne iritacije, kao što su oštre ivice zuba, a neophodno je i sluzokožu zaštititi od kukica i bravica ortodonskih aparata. Neophodno je da se zamene i amalgamske plombe i saniraju loši protetski zahvati. Konačno, važno je da se stres stavi pod kontrolu. Zanimljivo je da se afte gotovo ne javljaju kod pušača, ali kod bivših pušača se javljaju istim tempom kao i kod nepušača - ističe sagovornica "Života plus".