Nećemo jednostrano i uz bilo kakva uslovljavanja povlačiti protivtužbu protiv Hrvatske za genocid, zato da bismo nauštrb naših državnih i nacionalnih interesa otvorili drugima izlaz iz problema koji su sami stvorili, izjavio je savetnik predsednika Republike Marko Đurić.
"Naša poruka je bila i ostala: povucimo bezuslovno tužbe i okrenimo se budućnosti. Sva druga otvorena pitanja, uključujući i pitanje nestalih, spremni smo da u dobroj veri, u interesu ljudi, istine i budućnosti rešavamo i dovedemo do kraja", rekao je Đurić za današnje "Novosti".
Prema njegovim rečima, stanje sa tužbama za genocid pred Međunarodnim sudom pravde nanosi veliku štetu našim republikama.
"Stvara podlogu za stalno održavanje loših međunacionalnih odnosa i šalje u svet veoma lošu poruku da region nije prevazišao mržnju i krvave istorijske podele, produbljene ratom koji je imao bratoubilački karakter", naglasio je Đurić.
On je istakao da se današnja Hrvatska, kao inicijator i glavni protagonista sudskog spora koji mnogi ne bez razloga karakterišu kao nastavak jugoslovenskog sukoba pravnim sredstvima, nalazi "pred izazovom savladavanja unutrašnjih otpora normalizaciji međunacionalnih i međudržavnih odnosa, u čemu uvek može računati na podršku Srbije".
Kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine, čiji je Đurić učesnik, kazao je da je naša želja da se u interesu stabilnosti i suštinske normalizacije odnosa razgovori vode o stvaranju uslova koji bi doveli do širokog učešća Srba u pokrajinskim institucijama, odnosno na izborima za pokrajinski parlament, zatim o veoma važnim pitanjima imovine, pravima Crkve i pravnoj regulativi potrebnoj za efikasno funkcionisanje Zajednice srpskih opština.
"Za naše viđenje u velikoj meri uživamo razumevanje međunarodne zajednice", istakao je savetnik predsednika države.
Na pitanje kako bi se eventualno raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji odrazilo na briselski dijalog, on je odgovorio da bi u tom slučaju građani na čitavoj teritoriji Republike, pa i na KiM, bili u prilici da ocene državnu politiku i vrednuju značajan trud, učinjen sa ciljem stvaranja dugoročne perspektive za naš narod i državne i nacionalne interese u pokrajini.
"Imajući u vidu dosadašnje držanje predstavnika Srpske napredne stranke u procesu dijaloga, eventualna plebiscitarna podrška koju bi SNS dobila na izborima, uključujući KiM, učvrstila bi državne pozicije i nesumnjivo smanjila manevarski prostor onima koji neprekidno igraju na podele u srpskim redovima", rekao je Đurić.
Prema njegovim rečima, ekstremni Albanci teško se mire sa činjenicom da je "novu realnost" zamenila nova stvarnost i da budućnost za njih znači da će morati da dele vlast nad institucijama u Prištini sa legitimnim predstavnicima srpskog naroda.
"Eventualno zaustavljanje dijaloga od strane kosovskih Albanaca učinilo bi medveđu uslugu njihovoj zajednici, ali to je ipak na njima da procene", kazao je Đurić.
Izvor: Tanjug