Dekan na sud ne može a da upravlja fakultetom može !
05
Uto, Nov

Hronika

Optuženi profesori iz afere „Indeks” šest godina od hapšenja za korupciju, štiteći se pretpostavkom nevinosti, imaju „uzlazne karijere”

Niko nije kriv dok sud ne kaže suprotno. Ova pretpostavka nevinosti, jedan od temelja prava, osnova je po kojoj profesori Pravnog fakulteta u Kragujevcu, pet godina pošto su optuženi za prodaju ispita podučavaju i ocenjuju studente, čekajući da se sud izjasni o njihovoj krivici.

Za razliku od njih, profesore u hrvatskoj aferi „Indeks” nije štitila pretpostavka nevinosti. Pre izricanja presude zabranjeno im je da drže nastavu, a suđenje je okončano za devet meseci.

Preovladalo je tada u državnom vrhu Hrvatske mišljenje da je važnije moralno načelo od načela nevinosti, s obzirom na to da je reč o ljudima koji obrazuju i vaspitavaju „budućnost nacije”.

Srpska afera „Indeks” ulazi u šestu godinu suđenja. I dok traje maratonski proces pred Višim sudom u Smederevu, optuženi profesori su se iz pritvora vratili na svoje katedre a neki od njih su napredovali u karijeri. Na tri najvažnije funkcije na fakultetu došli su upravo optuženi profesori.

Predrag Stojanović, koji se tereti da je kao profesor javnih finansija i finansijskog prava primao mito za lažne šestice i zloupotrebio službeni položaj, nalazi se na mestu dekana te visokoškolske ustanove u Kragujevcu i tokom suđenja drugi put je reizabran na tu funkciju. Profesor Stojanović je jedini optuženi koji za dve i po godine od otvaranja glavnog pretresa nije saslušan nijednom.

Profesor autorskog prava i industrijske svojine, Božin Vlašković, optužen za lažirane prelazne ocene, sada upravlja fakultetskim novcem jer je imenovan za prodekana za finansije.

Okrivljeni profesor Nenad Đurđević je postavljen za šefa doktorskih studija na fakultetu, istovremeno je i na mestu predsednika Stručnog veća za društveno-humanističke nauke Univerziteta u Kragujevcu koje daje konačnu reč baš za doktorske disertacije.

Dok čekaju presudu, profesori su i mentori za doktorske radove. Profesor ustavnog prava i političkih sistema, Dragan Bataveljić, angažovan je za mentora poslaniku Milovanu Drecunu koji pred Pravnim fakultetom u Kragujevcu brani doktorsku titulu na temu „Etnički i verski terorizam kao savremeni oblik ugrožavanja ustavnog poretka Republike Srbije”. Bataveljić se tereti za produženo krivično delo primanja mita, zloupotrebe službenog položaja i falsifikovanja službenih isprava. Drugom poslaniku, Vladimiru Cvijanu, koji brani doktorsku disertaciju na temu „Pravni odnosi iz ugovora o turističkim uslugama”, mentor je okrivljeni profesor privrednog prava, Miodrag Mićović, a član komisije Božin Vlašković.

Redovni profesor međunarodnog javnog prava Ivan Čukalović, koga optužnica tereti za primanje mita i zloupotrebu službenog položaja, izabran je tokom suđenja najpre za sudiju Ustavnog suda Kosova, a potom i za potpredsednika tog suda.

Trećeoptužena, profesorka rimskog prava Emilija Stanković, koja je iz fotelje zamenika ministra prosvete otišla u pritvor, ponovo je izabrana za vanrednog profesora kragujevačkog fakulteta.

Profesorka krivičnog prava, Dragana Petrović, označena kao glavna spona između profesora i posrednika u lancu kupoprodaje ispita, napredovala je do mesta višeg naučnog saradnika na Institutu za uporedno pravo.
----------------------------------------------------------
Stojanović najavljuje neočekivani kraj afere „Indeks“
Prema nalazima lekara, profesor Predrag Stojanović nije sposoban da prisustvuje suđenju za korupciju. Istovremeno, on upravlja fakultetom u Kragujevcu i radi kao profesor.Sudu u Smederevu on uredno dostavlja medicinsku dokumentaciju iz raznih zdravstvenih ustanova u zemlji i inostranstvu, a istovremeno, prisustvuje suđenjima u Kragujevcu po privatnoj tužbi kolega sa fakulteta.
Upitan kako „zdravstvena sprečenost” važi samo za suđenje u Smederevu, a istovremeno radi kao dekan i odlazi na druga suđenja, Stojanović kaže:

– Biti dekan ne znači biti svaki dan na fakultetu, ne brinuti o svom zdravlju...Ja svoju funkciju uspešno obavljam uz pomoć prodekana i fakultetskih službi, jer sam bolestan čovek. Zato sam sprečen da prisustvujem suđenju u Smederevu, a na drugo suđenje idem kad mi zdravlje dozvoli.Preživeo sam pravu golgotu i trpeću do kraja.Za vreme pritvora sedam meseci sam jedini bio u zatvorskoj bolnici sa sedam teških operacija.

On tvrdi da ima više lekarskih dijagnoza:

– Bolujem od petostruke diskus hernije, lumbalne stenoze i skolioze, degenerativnih oboljenja kičmenog stuba, srčane aritmije, hronične hipertenzije...Uspešan sam kao dekan i biće tako sve dok stojim na nogama, a stajaću na njima sve dok ne zatvorim „Indeks”. Javnost će biti iznenađena kako će taj proces biti završen.
Na suđenju za korupciju pred Višim sudom u Smederevu, Stojanović će se, kako kaže, pojaviti kad mu zdravlje dozvoli, a to će „odlučiti lekari koji ga leče”.
--------------------------------------------------------
Drecun ne prati aferu, Obradović bez komentara
Milovan Drecun (SNS), predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju u Skupštini Srbije, potvrdio je da mu je na Pravnom fakultetu u Kragujevcu odobrena tema za odbranu doktorata, ali trenutno nema novca da to završi. Nije pratio aferu „Indeks”, pa ne zna za šta se tereti njegov mentor Dragan Bataveljić.

– Ne određujem ja ko će mi biti mentor. Ako je na fakultetu, ja nemam ništa s tim, ali dok počnem odbranu doktorata, ko zna šta će biti. Ako ga osude, neće tu raditi – kaže Drecun za naš list.

Njegov partijski kolega, Vladimir Cvijan, član skupštinskog odbora za pravosuđe, nije bio dostupan za medije.
Žarko Obradović, ministar prosvete više puta je isticao da ne želi da komentariše aferu „Indeks” jer bi time prejudicirao odluku suda, te da treba poštovati zakon i sud, kao i pretpostavku nevinosti.
 

Izvor : Politika

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu