Koliko će Srbija profitirati od izgradnje Južnog toka?
23
Sub, Nov

Ekonomija

Srbija će učešćem u gasovodu „Južni tok“ tokom narednih 25 godina zaraditi 7,7 milijardi evra od taksa za protok gasa, što je više od 300 miliona evra godišnje, procene su „Saut strim transporta“, ćerke firme ruskog „Gasproma“.

Čelnici „Severnog toka“ poslali su juče prilikom posete grupe srpskih, mađarskih i bugarskih novinara nemačkom gradu Lubminu u kojem se cevi iz Baltičkog mora vežu sa kontinentalnom trasom ovog gasovoda, poruku da je Nemačka sa Rusijom izgradila gasovod „Severni tok“ i nije pogrešila. Kako ističu u „Severnom toku“, neće pogrešiti ni Srbija ako realizuje „Južni tok“, uprkos istim osporavanjima kojima je bila izložena i Nemačka.

Ono što je dodatni motiv za Srbiju da učestvuje i izgradi „Južni tok“ jeste nova procena koju je našim izveštačima otkrio direktor komunikacija „Saut strim transporta“ Jasper Jansen. Prema poslednjim procenama ove „Gaspromove“ firme, kada ovaj gasovod bude izgrađen, Srbija će od taksa za tranzit gasa, godišnje zarađivati 308 miliona evra, a za četvrt veka to je čak 7,7 milijardi evra.

I mi smo se nalazili pred istim izazovima pred kojima se nalazi Srbija i zemlje regiona kada je počeo projekat gasovoda od severa Ruske Federacije, ispod Baltičkog mora do Nemačke, kaže Urlih Lizek, direktor komunikacija „Severnog toka“. Skandinavske zemlje i SAD su zamerali da se previše vežemo za Rusiju.

Međutim, ništa se nije promenilo. Gasovod je završen, a kako kaže Lizek, Nemačka i dalje od Rusije kupuje gas. Lizek smatra da svaka evropska zemlja treba da učestvuje u što više projekata izgradnje gasovoda, jer na taj način se povećava evropska energetska bezbednost.

„Severni tok“ trenutno radi sa samo 70 odsto kapaciteta, tako da, prema rečima direktora „Opala i Nelta“ Bernda Fogela, uz sva skladišta u Nemačkoj lako bi se mogle zadovoljiti potrebe potrošača u Evropi, ukoliko dođe do prekida isporuka ruskog gasa preko Ukrajine.

Berlin, inače, bezbrižno može da čeka zimu jer su napravili zalihe gasa koji može da zadovolji 90 odsto njihovih potreba za ovim energentom tokom ove zime.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu