Zašto nam kosa opada u jesen
22
Pet, Nov

Svaštara

Vetar i kiša su već dovoljno loši, a početak jeseni nas opterećuje zbog još jedne dosadne stvari - opadanja kose. Švedski naučnici su tokom šest godina pratili 800 zdravih žena i zaključili su da najviše kose izgube upravo tokom jesenjih meseci.

Da biste razumeli zašto vam u jesen opadne toliko kose, treba da znate nešto o tome kako ona raste.

Dlaka je keratinski izraštaj kože koji se formira u dlačnom folikulu. Gotovo čitava površina tela, izuzimajući manje ograničene segmente, pokrivena je dlakom, tako da se ukupan broj folikula procenjuje na oko pet miliona. Rast dlake je cikličan i odvija se u tri faze: anagen, katagen i telogen, koje se međusobo smenjuju. Za anagen je karakterističan ubrzan rast dlake, potom sledi nešto sporiji rast i regresija u periodu katagena i na kraju telogen sa ispadanjem ranije dlake, uz ponovni rast nove dlake iz stem ćelija čime se zatvara jedan ciklus, a započinje novi.

- Primećeno je da produženo izlaganje sunčevom zračenju produžuje period rasta dlake, kao i da po prestanku ekspozicije sinhrono veći broj folikula ulazi u telogen, što možemo registoravati u vidu nešto izraženijeg opadanja kose u jesen. Takođe, svaka od faza rasta ima definisanu dužinu trajanja, tako da anagen traje najduže, oko 1.000 dana, katagen 10, a telogen 100, što otprilike ogovara periodu od tri do četiri godine, tako da opadanje kose može biti intenzivnije upravo u ovim intervalima - kaže doktorka Nada Tatić, specijalista dermatovenerologije Doma zdravlja „Dr Ristić“.

Opadanje kose može biti fiziološko-očekivano, kao i patološko, znak bolesti. Pri utvrđivanju vrste bolesti koja uzrokuje ili može biti u vezi sa opadanjem kose prvenstveno se rukovodimo kliničkom slikom, odnosno tipom alopecije koji je prisutan u svakom slučaju.

- Stanja koja mogu dovesti do opadanja dlake su brojna, to mogu biti infekcije različitim mikroorganizmima, endokrine bolesti, sistemske bolesti, stanja posle težih infekcija, periodi intenzivnog stresa, udružene maligne bolesti i slično - kaže doktorka Tatić.

ŠTA SVE NEGATIVNO UTIČE NA KOSU

Lekovi
Broj lekova koje uzimate može da bude okidač za opadanje kose. Lekovi dlaku prebacuju iz faze rasta u mirovanje i posle par meseci te iste vlasi otpadnu. U grupu lekova koji posebno podstiču opadanje spadaju neki medikamenti koji se prepisuju za lečenje akni. Tu su i beta blokatori (protiv visokog krvnog pritiska), antidepresivi i lekovi protiv upala.

Stres
Stres dovodi do gubitka kose koji se zove telogen efluvium. Tada se vlasi dovode u stanje mirovanja pre očekivanog vremena. Hronični stres pokreće imunosistem do krajnjih granica, a tada bela krvna zrnca napadaju folikul dlake. S druge strane, hroničan stres u kombinaciji sa nekim šokom dovodi do posebnog vida gubitka kose.

Nedostatak gvožđa
Kod žena u periodu pre menopauze, manjak gvožđa često uzrokuje opadanje kose. Tri glavna razloga za opadanje su nedovoljan unos gvožđa kroz ishranu, obilne menstruacije i porođaj.
Ako gubite od 40 do 120 dlaka dnevno, to je normalno, ali ako vam se čini da je to mnogo više, tražite uput za analizu krvi gde će se pokazati da li imate dovoljno gvožđa, ali proverite i feritin (protein koji potpomaže proizvodnju ćelija vlasi i sprečava opadanje).
Nedostatak gvožđa može da se javi i usled netolerancije na gluten. To utiče na sposobnost stomaka da normalno apsorbuje hranu, pa organizmu počnu da nedostaju hranljive materije. Kada ova bolest počne da se leči, unapređuje se i rast kose. Vitamin C pomaže u apsorpciji gvožđa. S druge strane, tanin u čaju onemogućava apsorpciju gvožđa, pa izbegavajte da ga pijete tokom obroka.

Policistični jajnici
Drugi najčešći uzrok opadanja kose kod žena koje su pred menopauzom je sindrom policističnih jajnika koji povećava nivo testosterona u organizmu. Usled toga se pojačava maljavost tela, ali kosa opada. U toj situaciji žene obično gube dosta kose na temenu i zaliscima. Drugi simptomi su akne, povećanje telesne mase i depresija. Pilule za kontracepciju koje smanjuju nivo testosterona mogu da pomognu.

Problemi sa štitnom žlezdom
Preaktivna ili premalo aktivna štitna žlezda može da bude uzrok proređivanja kose. Jedna od uloga tiroide je da reguliše procese u organizmu, između ostalog i metabolizam. Problemi sa štitnom žlezdom mogu da utiču na normalan ciklus dlake. Umesto da bude u stanju mirovanja oko tri meseca, u tom slučaju dlaka se odmara nekoliko nedelja. Zato brže opadne i to dok još ne dostigne normalnu, očekivanu dužinu.

Drastične dijete
Postoje dokazi da drastične dijete, posebno one u kojima nema ugljenih hidrata, dovode do opadanja kose. Manjak energije - u ovom slučaju kalorija i glukoze - može da predstavlja problem. Do toga dolazi jer ako mozak i drugi vitalni organi vape za energijom, uzimaće je često iz svih raspoloživih izvora među kojima su kosa i nokti. 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu