Nova "Satana" do kraja 2015.
19
Uto, Nov

Svaštara

U Rusiji se nastavlja rad na proizvodnji teških raketa. Planirano je da se 2015. godine izvrše testiranja teške interkontinentalne balističke rakete (MBR) "Sarmat". Ona može da dopremi 10 tona korisnog tereta u bilo koju tačku sveta.  

"Sarmat" će zameniti "Vojvodu". "Vojvoda" od dvesta tona, koju je NATO krstio "Satana", smišljen je još u sovjetsko vreme i proizveli su ga ukrajinski graditelji raketa. Bez obzira na to, tehničke karakteristike još uvek ostaju neprevaziđene u svetu. Ali nova raketa od sto tona "Sarmat" ne samo da će biti dvostruko lakša od svoje prethodnice, ona će leteti dalje, nosiće više tereta, a njeno održavanje će biti jeftinije, saopštio je zamenik ministra odbrane RF Jurij Borisov.

"Navešću jednu cifru – 10 tona korisnog tereta raketa "Sarmat" sasvim lako može da dopremi. Ona može da leti preko Severnog i Južnog pola, ne samo to, ima malu reakciju posle pritiska na dugme, odnosno, ona se praktično sve vreme nalazi u borbenom stanju, za sekundu može da izađe iz jame i da pogodi sve predviđene ciljeve. Planirali smo da 2015. godine izvršimo takozvana laka testiranja, odnosno prelazimo na fazu praktične realizacije. Već su napravljeni pojedini delovi konstrukcije, sve se odvija po planu, mislim da ćemo uskoro početi metodski da zamenjujemo "Vojvodu" novim raketnim komplsksom, samim tim povećavajući bojevu sposobnost i mogućnost naših strateških nuklearnih snaga."

Krajem prošlog i početkom ovog veka Ministarstvo odbrane RF je smatralo da teške rakete više nisu potrebne. Grupi za inicijativu koja se sastojala od vojnih lica i konstruktora bilo je potrebno skoro 10 godina kako bi ubedila Vojno-industrijsku komisiju da oružane raketne snage strateške namene (RVSN) treba da imaju tešku raketu u naoružnju. Od nekoliko projekata izabran je upravo "Sarmat" kaže član Stručnog saveta predsednika Vojno-industrijske komisije pri vladi RF Viktor Murahovski.

Teška raketa "Sarmat" je interkontinentalna balistička raketa na tečno gorivo. Upravo raketa na tečno gorivo nam omogućava da postignemo najbolje energetske karakteristike i maksimalnu težinu tereta. Prva testiranja se vrše kako bi se obezbedio izlaz masivne makete rakete iz jame. Iz jame se raketa ne lansira svojim motorima, već se vrši takozvani minobacački start: zahvaljujući uređaju koji je montiran u jami raketa se pod visokim pritiskom izbacuje iz jame.

Otprilike godinu dana posle prvih testiranja planirana su ispitivanja već potpuno gotove rakete. A do 2020. godine teška interkontinentalna balistička raketa "Sarmat" treba da bude dostavljena Raketnoj vojsci strateške namene RF.
 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu