Izložba posvećena običajima pred Uskrs
06
Sre, Nov

Kultura

Uskršnja jaja koja je tradicionalnim simbolima oslikalo dvadsetak umetnika iz Srbije uz ikone i uskršnje hlebove mogu se videti u kući Prote Miloja Barjaktarovića u Kragujevcu.

Izložba koju je priredio Kulturno-istorijski centar "Srpska kruna" posle Kragujevca seli se u zemlje okruženja.Hrišćanski simboli zdravlja, radosti i napretka, prava su umetnička dela, od čoveka, za gledanje i divljenje napravljena. Simboliku jajeta, vezanu za novi život i Hristovo Vaskrsnuće, Verica Rakita, dočarala je u duborezu. Zahtevan umetnički posao, milimetarske preciznosti, trajao je mesecima.

Rakita kaže da je voli da radi u drvetu i najbolje se u njemu izražava. Na drvenom jajetu, prikazala je, život Isusa Hrista, u četiri slike. To su rođenje, krštenje, raspeće i vaskrsenje. Radila je pod lupom sa sitnim dletima, čak četiri meseca.

Različita nadahnuća i umetničke tehnike, sjedinjene su u delima dvadsetak umetnika iz cele zemle. Praznik, duboko utkan u identitet hrišćanskog naroda, ima posebnu duhovnu vrednost. Smatra se da ornamenti živih boja, daju posebnu moć i snagu uskršnjem jajetu, a u tradiciji, postoje i određena pravila oko motiva kojim ih treba ukrašavati.

Mirjana Radenković,generalni sekretar Kulturno-istorijskog centra "Srpska kruna", kaže, da u prvu grupu kod odslikavanja jaja, spadaju sveci, sveti oci, crkve, manastiri. U drugoj su floralni motivi, detelina sa četiri lista, maslinova grančica... Tu su i narodne šare, ornamenti sa ćilima, preslica koji se prenose na jaja. U četvru grupu, spadaju vesela dečja jaja.

Prvom jajetu, obojenom u crveno, pridaju se magijske moći. Smatra se da čuva kuću i porodicu od nesreća i bolesti. Negde ga nazivaju i "strašnik", i iznos pred kuću, kad naidju oblaci, da ne bi grad uništi useve. Brojni su običaji vezani za čuvarkuću. U nekim krajevima Srbije, običaj je, da ukućani prvim ofarbanim crvenim jajetom, protljaju lice, da bi bili zdravi i rumeni, a negde i da se umiju vodom, u kojoj je prenoćila čuvarkuća. Za Uskrs se mese i obredni hlebovi - okruglog upletenog oblika, sa jajetom u sredini koji simbolizuju Hristov venac. Jajčenici se dele ukućanima i rodbini i kao i jaja,poklanjaju u znak ljubavi  i radosti.

Inače, "Srpska kruna", koja u svojoj zbirci ima vrednu kolekciju uskršnjih jaja i ikona, ovu izložbu predstavlja i sunarodnicima u dijaspori, kao, kako kaže Mirjana Radenković, uz darje za njihovo pregalaštvo i ljubav prema matici.

Tokom 2015. godine izložba je priređena u našoj crkvi u Moskvi, prošle, u Nemačkoj, a ove godine biće priređena u Temišvaru.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu