Širom sveta danas se obeležava Međunarodni dan pismenosti.
UNESCO je 17. novembra 1965. proglasio 8. septembar Međunarodnim danom pismenosti.
Ovaj praznik prvi put je obeležen 1966. Njegov cilj je da se istakne važnost pismenosti za pojedince, zajednice i društva.
Svake godine na ovaj dan UNESCO podseća međunarodnu zajednicu na status pismenosti i obrazovanje odraslih na globalnom nivou.
U Srbiji danas ima oko 1,35 miliona stanovnika bez dana škole ili samo sa nekoliko razreda. Prema popisu stanovništva, iz 2002. godine, u Srbiji je bilo više od 20% odraslih preko 15 godina starosti, koji nisu završili osnovnu školu, a čak 50% onih koji su završili samo osnovnu ili su funkcionalno nepismeni. Najviša stopa nepismenosti beleži se u južnoj i istočoj Srbiji a pored mladih ugroženi su i odrasli, uglavnom žene, iznad 50 godina… Među obrazovanim stanovništvom u Srbiji najviše je onih koji su završili srednju školu, a svega 6,5 % ima fakultetsku diplomu.
Krajem 20. i početkom 21. veka na svetsku scenu „stupa“ i takozvana nova pismenost, odnosno informatičko opismenjavanje, eksplozija novih formi komunikacija u vrlo kratkom vremenskom periodu. Tu prednjači razvoj onoga što se naziva „Mass Self Communication“ (MSC), odnosno masovna individualna komunikacija. Tehnički gledano, MSC je internet, ali isto tako i svet komunikacije mobilnim telefonima.