Poslanici Skupštine Srbije razmatraće na današnjoj posebnoj sednici vladin Izveštaj o dosadašnjem procesu političkog i tehničkog dijaloga sa Prištinom, čiji je sastavni deo i predloženi sporazum koji je prošlog petka parafiran u Briselu.
Prethodno će, na sednici koja počinje u 9 sati, i članovi skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju razmatrati vladin Izveštaj.
Na sednici Skupštine, čiji je početak zakazan za 11 sati, pred poslanicima će se naći samo jedna tačka dnevnog reda - Izveštaj o dosadašnjem procesu političkog i tehničkog dijaloga sa Privremenim institucijama samouprave u Prištini uz posredovanje Evropske unije, uključujući proces implementacije postignutih dogovora, koji je podnela Vlada.
Izveštaj će predstaviti premijer Ivica Dačić, koji će prisustvovati plenarnoj debati zajedno s članovima vlade.
Podršku predlogu sporazuma najavile su gotovo sve poslaničke grupe, izuzev Demokratske stranke Srbije, koja je zatražila raspisivanje referenduma na kome bi se građani izjasnili o briselskom sporazumu, a od Vlade Srbije i predsednika Srbije Tomislava Nikolića da podnesu ostavke.
Predloženi sporazum podržava i Demokratska stranka, ali uz zahtev da vlast građanima kaže istinu da je time priznata nezavisnost Kosova i Metohije.
U vladinom izveštaju, između ostalog, stoji da je sve aktivnosti, uključujući i pregovore Beograda sa Prištinom, izvršavala uz poštovanje Ustavom i zakonima utvrđenih nadležnosti i uz stalno informisanje i konsultovanje predstavnika organa lokalne samouprave sa Kosova i Metohije.
U izveštaju na 25 strana piše i da su aktivnosti vlade i pregovori vođeni saglasno skupštinskoj Rezoluciji i uvažavajući to da jedino utvrđen, planski i sistematičan rad na ostvarivanju državnog i nacionalnog cilja može da obezbedi jedinstveni državni pristup pitanju Kosova i Metohije.
Pravni osnov za podnošenje Izveštaja sadržan je u skupštinskoj Rezoluciji, podseća se u izveštaju i navodi da je tim dokumentom vlada obavezana da parlament redovno izveštava o razvoju događaja i toku pregovora.
U vladinom izveštaju taksativno su navedena dešavanja od početka dijaloga, uz posredovanje Evropske unije, koji je pokrenut na osnovu Rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija od 9. septembra 2010. godine, a koji je vodio tadašnji šef pregovaračkog tima Borislav Stefanović.
Navodi se da su postignuti dogovori u vezi sa matičnim knjigama, slobodi kretanja, carinskim pečatom, katastrom, funkcionisanjem CEFT-e, tokom predsedavanja UNMIK, prihvatanjem univerzitetskih diploma, integrisanom kontrolom administrativne linije i regionalnog predstavljanja i saradnje.
Vlada Srbije je na sednici u ponedeljak dala saglasnost na parafirani tekst predloga sporazuma sa Prištinom.