Ova sujeverja su tačna !
20
Sre, Nov

Svaštara

Ipak, nauka je u nekim slučajevima dala za pravo “bapskim pričama” i dokazala da nisu sva praznoverja posve šuplja. Pa krenimo u raskrinkavanje "mitova".

1.Svi smo čuli od baka da nam, kada se prehladimo, valja jesti pileću supu. Ispostavilo se da ima neke istine u tome. Iako vas pileće supa neće posve izlečiti od prehlade, ipak će ublažiti neke od simptoma. Naučnici su otkrili da pileća supa zaista može usporiti aktivnosti belih krvnih zrnaca koja su odgovorna za upale. Zato, samo napred  tanjir tople pileće supice pred sebe i – prijatno!

2.Ovo je istina , nauka je dokazala da dečaci majkama zadaju više bola tokom porođaja nego devojčice.

Jedna irska studija iz 2003. godine dokazala je da žene koje rađaju dečake imaju veće šanse za komplikacije pri porođaju, što vodi k većem broju hitnih carskih rezova. Studija, naime, nudi odgovor da je to stoga što su dečaci uglavnom veći i teži od devojčica i imaju veće glave.

3.Jedna jabuka na dan. Ovo smo već toliko puta čuli, a verovatno i pomislili kako je još jedna izmišljotina. Ali, ne! Jedna britanska studija iz 2013. pokazala je da kada bi svi Britanci stariji od 50 godina, svakodnevno jeli po jednu jabuku, time bi sprečili ili odgodili 8.500 srčanih i moždanih udara svake godine. Dakle, nakon pileće supice pojedite i jednu jabuku.

4.Čokolada olakšava predmenstrualne grčeve. Pokazalo se da ona silna potreba za čokoladom pre početka menstrualnog ciklusa zapravo potiče iz fizioloških razloga. Studije govore da čokolada sadrži hranjive stvari i antioksidante poput anandamida, koje mogu imati smirujući učinak i održavati bol u ravnoteži s ostalim raspoloženjima. Dakle, žene i devojke, zbog komadića čokolade ne morate imati osećaj krivice.

5.Štucavica u trudnoći znak je da beba ima puno kose. Ovo ste sigurno čuli, čak i ako još nemate decu jer verovatno i nema starije žene koja u to ne veruje. Ovaj mit potvrdili su i doktoriiz bolnice John Hopkins u Baltimoreu. Oni su sproveli istraživanje ne bi li pobili ovo verovanje, no dokazali su baš sasvim suprotno. Rezultat je govorio da povećana nivo hormona, koji izaziva štucavicu, u stvari uzrokuje rast bebine kose.

6.Pun mesec. Stolećimja se prepričava i bapska priča prema kojoj deca “malo poblesave” kada je pun mesec. Drugim rečima, ljudi, ali i životinje menjaju raspoloženje u vreme punog meseca. Naučnici tek treba da dokažu da su ponašanje, plodnost i natalitet uslovljeni lunarnim obrascem. No, jedna je studija dokazala da neki ljudi teže spavaju u vreme punog meseca, čak i kada spuste roletne na prozoru spavaće sobe.

 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu