Da li kafa izaziva rak jetre i debelog creva, mišljenja su podeljena. Kao i svaka stvar u našoj ishrani, tako i kafa ima svojih prednosti i mana. Jedni eksperti kažu da smanjuje rizike od raka, dok drugi navode da ih ona drastično povećava.
Evropska agencija za bezbednost hrane (EFSA) je početkom ove godine potvrdila ranija nagađanja i studije nad životinjama da hemikalija akrilamid u hrani potencijalno povećava rizik od razvoja raka i to za ljubitelje svih starosnih grupa, pri čemu su deca najugroženija zbog niže telesne mase.
Opasna hemikalija, kao što je akrilamid, nastaje kada se hrana prži ili kao što je ovde slučaj gde se kafa u zrnu peče.
Svaka namirinica ili napitak u našoj ishrani, ako se unosi u prekomernim količinama, može izazvati kontraefekat. U ovom slučaju, ako popijete više od šest šolja (2 dl) kafe dnevno, povećava se rizik od dobijanja čira na 12-palačnom crevu, a kasnije i raka jetre ili debelog creva. Ukoliko je popijete na gladan želudac, povećaće vam se stvaranje želudačne kiseline i probavnih tegoba.
I kada nije zašećerena, kafa podiže nivo glukoze u krvi, utičući negativno na zdravlje dijabetičara. Unošenje kafe podiže nivo kortizola (hormon stresa), pa se povećava i apetit i tako se ljubitelji ovog napitka izlažu riziku od prekomerne težine.
U studiji objavljenoj u časopisu „New England Journal of Medicine“ 2014. godine navedeno je još i da prekomerno unošenje pečene kafe sprečava protok kiseonika ka mozgu.
S druge strane, tim stručnjaka, na čelu sa Nilom Fridmanom, 2012. godine su zaključili da ljudi koji piju dve ili tri šolje kafe dnevno će u periodu od 13 godina imati 10 do 15 odsto manje šanse da umru.