Osim 1,13 milijardi dinara, koliko iznosi 70 odsto ostvarenog profita u 2013. godini, što „Elektromreže Srbije“ planiraju da uplate u budžet, ovo javno preduzeće nudi i dodatnu pomoć za državnu kasu. Generalni direktor EMS-a, Nikola Petrović, kao pomoć je ponudio i dodatna sredstva u iznosu od 80 miliona evra. Ova kompanija je lane ostvarila dobit od 1,62 milijarde dinara, a predlog je da 70 odsto tog iznosa uplati u budžet Srbije. Do sada je svake godine u budžet isplaćivana polovina dobiti. Tako je EMS, kako saznajemo, prvi na listi javnih preduzeća po iznosu koji će uplatiti u državnu kasu, a u dogovoru koji je postignut sa premijerom Srbije.
Poslovanje „Elektromreže Srbije“ je optimizovano i uređeno po uzoru na najveće i najuspešnije svetske kompanije, tako da ni na koji način neće biti ugroženo predloženim merama, navode u EMS. JP „Elektromreža Srbije“ je uspešno i profitabilno preduzeće. Samo u 2014. do danas iz JP EMS u budžet Republike Srbije slilo se više od dve milijarde dinara na ime PDV, doprinosa i poreza, naknada za korišćenje građevinskog zemljišta, taksi...
Na listi najprofitabilnijih srpskih preduzeća je i „Telekom Srbija“ u većinskom vlasništvu države. Ova kompanija je prošle godine ostvarila dobit od 15,3 milijardi dinara. Mimo ovog profita, iz tekuće dobiti „Telekom“ je akcionarima isplatio 7,57 milijardi dinara. Od tog dela 5,5 milijardi dinara uplaćeno je državi kao većinskom akcionaru.
„Telekom Srbija“ je akcionarsko društvo i, osim poreza, doprinosa, taksi, naknada i drugih obaveza koje proističu iz poslovanja, jedini način da državi, kao najvećem akcionaru, uplati novac jeste kroz isplatu dividendi, kažu u ovom preduzeću. To znači da će i svi drugi akcionari, srazmerno udelu, dobiti svoj pripadajući deo. Treba imati u vidu da „Telekom Srbija“ posluje na vrlo konkurentnom tržištu i da se sa jedne strane bori za što veći broj korisnika i veće prihode, a sa druge da te prihode ostvaruje sa što manje troškova. Samo na taj način možemo da ostvarimo viškove, odnosno dobit koja može da se raspodeli za isplatu dividendi. Svakako je konačna odluka na Skupštini akcionara, a na menadžmentu je da novac obezbedi.
U javnom preduzeću „Skijališta Srbije“ ističu da su, pre dve godine, samoinicijativno smanjili zarade zaposlenima za 18 odsto.
Time je preduzeće mesečno uštedelo dva miliona dinara, što na godišnjem nivou iznosi 24 miliona dinara, kaže Dejan Ljevnaić, v. d. direktora „Skijališta Srbije“. Racionalizacijom poslovanja i smanjenjem troškova ostvarene su ukupne uštede u iznosu od 105 miliona dinara.
Takođe, u cilju smanjenja troškova izvršena je i optimizacija unutrašnje organizacije preduzeća i time smanjen broj rukovodilaca sa pet na dva. Uštede su se bazirale na umanjenju zakupa poslovnog prostora i zemljišta, IT troškova, zdravstvenog zbrinjavanja, pi-ara i marketinga, troškova osiguranja i prevoza. U budžet Vlade Republike Srbije uplaćuje se 50 odsto od ostvarene dobiti. S obzirom na to da je rok za usvajanje revizorskog izveštaja 30. septembar, tada ćemo imati zvaničan podatak o kojoj sumi je reč.