Novim poskupljenjem Kragujevac je zauzeo neslavno prvo mesto u državi po visini cena za boravak u ustanovama za predškolsko obrazovanje i vaspitanje.Ne postoji razumno objašnjenje, za cenu boravka dece u vrtićima, koja je drastično veća nego u Beogradu ili Novom Sadu. Ovaj postupak stavlja u izuzetno nepovoljan položaj sugrađane i šalje lošu poruku parovima koji tek planiraju porodicu, rečeno je na današnjoj konferenciji Srpske Napredne Stranke, koja je održana kod kafane ''Balkan'', a potpisivanje peticije kojom se zalažu za smanjenje cena vrtića održaće se i u petak.
Odlukom Gradskog veća, počevši od avgusta tekuće godine, mnogi naši sugrađani plaćaju drastično i preko 50 odsto uvećane račune za boravak dece u vrtićima. GO SNS je kroz odbornička pitanja i na ranijim konferencijama upozoravao na velike iznose koje Kragujevčani plaćaju za boravak u obdaništima ali novom Odlukom, gradske vlasti su ponovo pokazale potpuni nemar prema budućnosti grada.
Ova odluka je ne samo udar na kućne budžete građana već je i u suprotnosti sa zakonskim normama, prema kojima lokalna samouprava obezbeđuje sredstva za obavljanje delatnosti predškolskog vaspitanja i obrazovanja u iznosu od 80 odsto od ekonomske cene po detetu (Zakon o predškolskom vaspitanju i obrazovanju, član 50). Računi koji su bez ikakvog objašnjenja uručeni građanima čak ni kod najsiromašnijih kategorija i samohranih roditelja ne odgovaraju ovom pravilu. Grad je utvrdio ekonomsku cenu obdaništa po detetu u iznosu od rekordnih 14242 dinara, dok roditelji za boravak dece u vrtićima plaćaju od 3330 do 11000 dinara (za roditelje sa prihodima preko 41096).
Da je ovakav postupak potpuno neprimeren najbolje pokazuje poređenje sa drugim gradovima. U Beogradu, cene se kreću od oko 600 dinara, za najugroženije kategorije do 9700 dinara (za roditelje sa prihodima preko 80.000 dinara).U Beogradu za većinu kategorija postoje i dodatne olakšice, koje ne isključuju jedna drugu. Tako postoje popusti ne samo za samohrane roditelje, već i roditelje podstanare, korisnike stambenih kredita i sl., a subvencije se mogu ostvariti po više osnova. U odnosu na Novi Sad stanje pokazuje još drastičniju razliku, tamo gradska vlast poštuje normu o obezbeđivanju 80 odsto sredstava te uopšte ne postoji kategorija koja plaća iznos veći od 4000 dinara.
GO SNS postavlja pitanje da li gradska vlast smatra da su Kragujevčani toliko bogatiji od stanovnika drugih gradova te da mogu plaćati ovako visoke iznose ili su zaboravili na svoj osnovni zadatak, da građanima život učine lakšim i jeftinijim.
{jathumbnail off}