Rača Kragujevačka : Ova žena je dobila najstariji sudski spor u Srbiji!
27
Sre, Nov

Hronika

Uporna starica i ruševine. To je sadašnja slika i epilog sudskog spora koji se vodio punih pet decenija - između porodice Stojanović i Opštine Rača. Pravdu u maratonskom sporu, verovatno najstarijem u Srbiji, dočekala je treća generacija ove nekada bogate porodice. 

Osnovni sud u Kragujevcu, odeljenje u Batočini, doneo je nedavno presudu kojom se Opština Rača obavezuje da zakonskom nasledniku - Dragici Stojanović, na ime naknade za nacionalizovane nepoktretnosti, isplati nešto malo više od 3,7 miliona dinara.

Penzionerka Dragica Stojanović ima 64 godine. Nije odustajala od tužbe koju je pokrenuo njen odavno pokojni svekar Nikola, koji je tražio nadoknadu za imovinu oduzetu njegovom ocu Spiri.

- Ostala sam sama kao kamen, da se borim za ruševine. Ali, ne odustajem. Da bar neko dočeka pravdu i ispravi nepravdu koja je načinjena ovoj porodici - priča Dragica. 

TRAŽIĆE POVRAĆAJ ODUZETE IMOVINE

Stojanovići su bili trgovci i svojevremeno stekli veliko bogatstvo. Dragica priča da im je, osim objekata u Rači, oduzeto i trinaest hektara zemlje. Nakon okončanja ovog maratonskog spora, Dragica najavljuje zahtev i tužbu da im se vrate sve oduzete nekretnine, kao i celokupna zemlja.
Zgrade u glavnoj ulici u Rači, poslovne i stambene, koje su nekada bile vlasništvo predratnog trgovca Spire Stojanovića, i sada postoje. Ali, vidno su ruinirane i zapuštene. Prema sudskim spisima, reč je o objektima ukupne površine 345 kvadrata.

Pravdu za naknadu za oduzetu očevinu pokrenuo je Spirin, sada pokojni sin Nikola, još davne 1963. godine. Nastavio je unuk Vladan, koji je takođe preminuo. Pravdu je dočekala jedino Vladanova supruga Dragica.

- Nažalost, nismo imali dece. Ostala sam u kući koja nam jedino nije oduzeta i decenijama gledala kako propada imovina naše porodice. U međuvremenu, porodica nestaje, a ruševine još stoje. Naopako - jada se Dragica.

Zbog dugogodišnjeg sporenja za oduzetu imovinu, prerano joj je, kaže, preminuo suprug Vladan. Njena zaova, a Vladanova sestra Vera Šović odustala je od sporenja pre nekoliko godina. Razbolela se i otišla kod kćerke u Beograd. Dragica kaže da je bila uporna u isterivanju pravde. Činila je to, iako je teško živela od penzije koja iznosi 13.000 dinara. Teško da bi i ona preživela da joj nije pomagao bratanac Slađan.

- Otišli životi, ja se još borim. Ponekad mi komšije kažu da imam veliko bogatstvo u centru Rače, a ja jedva sastavljam kraj s krajem. Deo te imovine je Opština prodala. Neki lokali su u dobrom stanju, ali većina je zapuštena i ruinirana. Kome je to bilo u interesu - pita se ova penzionerka.

Imovina Stojanovića u Trgovačkoj ulici

Stariji meštani Rače pričaju da su brojni đaci iz okolnih sela, po završetku Drugog svetskog rata, stanovali u prostorijama i sobama koje je izgradio Spira Stojanović. Sada tu stanuje tek nekoliko socijalno najugroženijih porodica, kojima je smeštaj na privremeno korišćenje dala opštinska uprava. Veći deo tih zgrada u delu Trgovačke ulice, koje su nekada bile u vlasništvu porodice Stojanović, odavno su propale. Ali, lokali koji „izlaze“ na glavnu saobraćajnicu u najužem centru ove šumadijske opštine, još rade. Međutim, oni sada imaju neke druge vlasnike.

Naslednicima starih vlasnika za sve to „dosta“ je 3,7 miliona dinara.

Tokom trajanja ovog postupka promenjeno je više sudija i veštaka. Neki su u međuvremenu i preminuli. Kako saznajemo, i ovdašnji sud je odlukom viših instanci kažnjen zato što nije omogućio „suđenje u razumnom roku“.

Opština Rača je rešenjem suda, pored naknade za Dragicu Stojanović, obavezna i da na ime troškova vanparničnog postupka isplati gotovo dva miliona dinara i ima pravo žalbe Višem sudu u Kragujevcu.

{jathumbnail off}

Izvor: Večernje novosti

 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu