Nevenčana supruga osumnjičenog žandarma donela šatorsko krilo i benzin kojim su zapaljene žrtve u „audiju".
Srpska policija rasvetlila je sve detalje brutalnog ubistva Srđana Tomića i Aleksandra Nedeljkovića iz Jagodine, koje je počinio pripadnik kraljevačkog odreda Žandarmerije.
Osim Aleksandra Krstića uhapšene su još dve osobe.
Kako je saopšteno, uhapšeni su Ivana Radivojević (27) iz Beloševca i Goran Dabić (22) iz Kragujevca, nevenčana supruga i prijatelj osumnjičenog žandarma.
Krstiću je, podsetimo se, određen pritvor zbog sumnje da je hicima u glavu 14. jula ove godine likvidirao, a zatim zapalio dvojicu mladića.
Policija je saopštila da je Goran Dabić osumnjičen za krivično delo teško ubistvo pomaganjem, a Radivojevićeva za pomoć učiniocu posle počinjenog krivičnog dela. Njima je određeno policijsko zadržavanje do 48 časova, posle čega će uz krivičnu prijavu biti privedeni dežurnom istražnom sudiji Višeg suda u Kraljevu.
Prema podacima policije, Krstić je zločin isplanirao nekoliko dana ranije i svoj plan o tome izložio Dabiću. Krstić je u nedelju namamio Nedeljkovića da dođe na područje Kragujevca „kako bi mu pokazao automobil, koji je, ukoliko mu se dopadne, trebalo da mu da na ime duga od 5.000 evra”. Nedeljković je zamolio svog prijatelja Srđana Tomića da ga poveze do Kragujevca njegovim automobilom „audi tt”, švajcarske registracije. U Kragujevcu su se našli sa osumnjičenim Krstićem i Dabićem.
Iako je prva informacija posle hapšenja osumnjičenog Krstića bila da je na zadnjem sedištu u vozilu sa ubijenim mladićima bio samo on, naknadnom policijskom istragom je utvrđeno da je Dabić sedeo pored njega u trenutku kada je žandarm pucao u Tomića i Nedeljkovića.
Mladići su ubijeni na putu kod sela Zakuta, na teritoriji Kraljeva.
Istragom je utvrđeno da je Krstić posle ubistva pozvao svoju nevenčanu suprugu Ivanu Radivojević, koja je na mesto zločina donela šatorsko krilo i benzin. Dabić i Krstić su zatim tela ubijenih mladića prebacili na zadnje sedište „audija tt”, prekrili ih šatorskim krilom i tim vozilom se uputili u mesto Ratković kod Rekovca.
Ispred njih je džipom marke „ševrolet“ vozila Radivojevićeva, da bi ih na vreme obavestila ukoliko primeti policiju.
Kada su stigli u Ratković, navodi policija, osumnjičeni žandarm je na kraju jednog šumarka tela polio benzinom i zapalio. Troje osumnjičenih su se zatim džipom odvezli u kuću Radovojevićeve, gde su svoju garderobu sa tragovima krvi zapalili u peći.
Krstić je uhapšen istog dana kada se dogodilo ubistvo, a prijatelj i supruga u sredu kasno uveče. Ovo ubistvo bilo je povod za razrešenje sa dužnosti Bratislava Dikića, dotadašnjeg komandanta Žandarmerije.
Stanje u Žandarmeriji redovno
Nezavisni policijski sindikat Srbije (NPSS) saopštio je juče da je zgrožen činjenicom da se ubistvo kod Jagodine za koje je osumnjičen pripadnik Žandarmerije koristi za razračunavanje sukobljenih interesnih grupa u MUP-u, saopštio je juče ovaj sindikat. Sindikat zamera i to što se razrešenje visokog policijskog zvaničnika generala Bratislava Dikića odvija prvo putem medija, a ne u institucionalnom i zakonitom postupku uz odgovarajuće obrazloženje.
– Ono što dodatno intrigira jeste i činjenica da se olakim pisanjem medija uznemirava javnost, pripadnici Žandarmerije, kao i MUP u celini. Prema informacijama sindikata, stanje u svim jedinicima je redovno, sa istim uspehom se izvršavaju postavljeni zadaci – navedeno je u saopštenju koje je potpisao Momčilo Vidojević, predsednik sindikata.
Sto pedeset krivičnih prijava godišnje
U ukupnom broju krivičnih prijava koje Sektor unutrašnje kontrole (SUK) MUP-a godišnje podnosi protiv policajaca, najmanje je pripadnika Žandarmerije. Sa druge strane, krivična dela koja pripadnici ove jedinice počine uglavnom su ona najteža – nasilje, ubistvo, iznude.
Prema podacima iz MUP-a Srbije, SUK godišnje podnese 150 krivičnih prijava protiv policajaca, a u najvećem broju reč je o slučajevima pritužbi i predstavki građana. Žandarmi u broju krivičnih dela učestvuju sa svega šest do sedam odsto, dok je među osumnjičenim policajcima najviše pripadnika saobraćajne i granične policije. Karakteristično za pripadnike Žandarmerije jeste to što oni krivična dela čine van radnog vremena, što pokazuje i poslednji slučaj dvostrukog ubistva u Rekovcu.
Mogu da pokleknu
Zlatko Nikolić, viši naučni saradnik Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja, kaže za „Politiku” da su pripadnici Žandarmerije, ali i drugih specijalnih jedinica, specifične ličnosti koje kada su van dužnosti mogu da „pokleknu”.
– Oni prolaze drugačiju obuku od „običnih” policajaca, takozvani dril. U specijalne jedinice se i biraju ličnosti koje su spremne za bespogovorno slušanje i izvršavanje zadataka. Oni ne osećaju strah koji je karakterističan za „normalan” svet. Van radnog vremena, kada izađu iz tog kruga kontrole i podrške, oni mogu da „popuste” – ocenjuje Nikolić.