Upoređivanje Linux i Windows operativnih sistema traje veoma dugo, u tekstu koji sledi, možete videti njihovu uporednu analizu po različitim kriterijumima.
- Cena
Windows - Cena Windows operativnog sistema je oko $100 po jednoj licenci.
Linux - većina verzija ovog operativnog sistema je dostupna besplatno.
- Bezbednost
Windows - Bezbednost ovog operativnog sistema je ugrožena, zbog velikog broja virusa koji ga napadaju. Mada je poslednjih godina beleži napredak na ovom polju.
Linux - Ovaj operativni sistem je mnogo bezbedniji. Iako postoji šansa da i on bude napadnut, u poređenju sa Windowsom je mnogo sigurniji.
- Hardverska podrška
Windows - Zbog toga što je mnogo rasprostranjeniji i zato što ga koristi veći broj korisnika, windows os ima mnogo veću podršku za hradware. Proizvođači hardvera, u najvećem broju, podržavaju ovaj operativni sistem (OS).
Linux - je napravio veliki napredak što se tiče ovog kriterijuma, tako da danas, većina proizvoda ima podršku i za ovaj operativni sistem. Međutim, postoje i oni proizvođači hardvera koji ne daju drajvere za ovaj operativni sistem.
- Cena softvera
Windows - Osim što morate "debelo" da platite ovaj operativni sistem, morate da izdvojite još dosta novca za razne programe koji će vam biti potrebni - počev od Office paketa, Fotošopa.
Linux - Ukoliko se odlučite za ovaj operativni sistem možete skoro sve programe preuzeti besplatno. Tako da možete besplatno koristiti Gimp umesto Fotošop, OpenOffice umesto Microsoft Office.
- Pristupačnost korišćenja
Windows - Što se tiče lakoće korišćenja, tu prednost ide windowsu. Mora se priznati da je ovaj operativni sistem lakši za korišćenje od linuxa.
Linux - Iako je linux dosta napredovao, ipak još uvek nije bolji po ovom kriterijumu od svoje najveće konkurencije.
- Igranje
Windows - Sadrži dosta predinstaliranih igara, po broju i kvalitetu igara, Windows je prvi i jedini, Microsoftova DirectX tehnologija – glavna referenca većini proizvođača softwera igara i grafičkog hardwera.
Linux - Proizvođačima igara je previše nezanimljiv (jer nije dovoljno zastupljen na računarima) i marketinški mali da bi se ozbiljnije potrudili da na njega prensu neke velike naslove, osuđen isključivo na OpenGL, postoje pokušaji emuliranja DirectX-a.