Nepovoljni vremenski uslovi, poplave i bolesti uništile su veliki deo ovogodišnjeg roda povrća i voća u Srbiji. Samo je plamenjača „osakatila“ paradajz, koji se gaji na otvorenom, za 25 do 30 odsto. To je tek jedan od razloga zbog kojeg kilogram ovog povrća usred leta plaćamo 100 dinara, duplo više nego u avgustu lane.
U ovom periodu, prema podacima Veletržnice Beograd, najviše se trguje lubenicama, dinjama, breskvama, tikvicama, šargarepom, paradajzom, kupusom i paprikom. A nedeljni obim trgovanja iznosi više od 3.200 tona robe.
Slabiji je promet paradajza u odnosu na prošlu godinu, zbog smanjene ponude, ali i jače cene, kaže Jovana Milićević, iz Veletržnice Beograd. Lošiji je i promet limuna. Manja je ponuda, jače su cene, a slab je i rod. Trenutna cena limuna je od 260 do 280 dinara za kilogram, dok je prošle godine njegova cena iznosila od 140 do 170 dinara.
Bolest je uništila i rod krompira, koji će biti manji za 10 do 20 odsto, a kod vinove loze, šteta je i do 40 odsto zasada. Zbog blage zime preživeli su mnogi štetni organizmi, a česte i obilne padavine tokom proleća i leta spirale su preparate sa biljaka.
Ozbiljni i iskusni proizvođači, koji žive isključivo od prodaje voća i povrća, rade sve kako treba, ocenjuje Gordana Jovanović Nikolić, samostalni stručni saradnik za zaštitu bilja u leskovačkoj Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi. Ne igraju se proizvodnjom. Primenjuju od samog početka kvalitetna sredstva i tu nema propusta, jer je gubitak veliki ukoliko dođe do štete.
Na ovom području gde dominira proizvodnja merkantilnog krompira od plamenjače nije stradao samo list već je infekcija počela da se širi i na krtole. Zbog toga, oko pet odsto proizvođača uopšte nije ni vadilo krompir, dok su mnogi morali da to učine ranije nego obično, kako bi spasili rod.