Prvi sekretar italijanske ambasade zadužen za ekonomske poslove, Marko Leone ukazuje na "logističku" prednost Srbije, jer je geografski blizu EU i Italiji, ali i da je povoljnost za italijanske investitore čienjica da naša zemlja "ima i sporazume o slobodnoj trgovini sa Rusijom i Turskom".
Leone priznaje da postoji i trend da kompanije sele proizvodnju u zemlje sa nižim troškovima, ali tvrdi da to nije jedini razlog.
A govoreći o praksi da se u italijanskim fabrikama u Srbiji proizvode delovi za obuću i šiju se košulje za svetske gigante poput Luj Vitona, Prade, Dolče i Gabane, Benetona, te Pal Zilerija, Leone ističe da je za to zaslužan "kvalitet naših radnika".
Kada govorim sa italijanskim biznismenima u Srbiji, oni su zadovoljni kvalitetom radnika. Srbija ima dobre, kvalitetne radnike, a to je sve zahvaljujući dobrom obrazovanju i tradiciji u tim poslovima, kaže Leone.
Na pitanje da li to što su gazde zadovoljne i što te proizvode u Evropi prodaju po ceni od 300 do 1.500 evra, može da znači da bi radnici, koji u proseku zarađuju oko 25.000 dinara mesečno, mogli da se nadaju povišici, Leone odgovara:
To su interne odluke svake kompanije, tako da to pitanje treba postaviti svakoj pojedinačnoj firmi.
Prema njegovim rečima, ako Srbija hoće da privuče još investicija iz ove zemlje, mora da popravi poslovnu klimu.
To je nešto što i političari percipiraju kao prioritet. Mnogo se priča o reformama i popravci biznis klime. Očigledno je da je Srbiji potreban efikasniji sistem, ocenio je Leone, uz podsećanje da je Italija prvi partner Srbije i da je u prošloj godini ukupna trgovina između dve zemlje iznosila oko tri milijarde evra, dok su ukupne italijanske investicije u Srbiji na nivou od 2,5 milijardi evra.
Profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić kaže da je sigurno strancima veliki motiv da ulažu ovde to što je cena radne snage kod nas pet do šest puta niža.
Cena radne snage u Srbiji je među najnižima u Evropi, u proseku oko 400 evra, dok je u Italiji to gotovo 1.900 evra. Još kad se to udruži sa 10.000 evra subvencija po radnom mestu, koliko se ranije davalo kao podsticaj stranim firmama, onda jesmo atraktivni za zemlje poput Italije, rekao je Savić napominjući da je investitorima važno i što Srbija ima brojne sporazume o bescarinskom izvozu.