Dačić: Plasirati proizvode u Rusiju i Kinu
23
Sub, Nov

Ekonomija

Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je da poslednjih meseci i nedelja on i prvi potredsednik vlade Aleksandar Vučić razgovaraju sa velikim partnerima iz Rusije, i čitaju materijale iz Kine, jer su donate odluke da Srbija može da plasira mnoge proizvode na ta tržišta.

"Kina je sa nama potpisala protokol o načinu izvoza mesa, a naša stvar je kako ćemo se organizovati, imamo li proizvode za to”, rekao je Dacicć u parlamentu gde odgovara na poslanička pitanja. 

On je dodao da neke kvote za EU Srbija ne može da iskoristi jer nema dovoljno prizvoda. 

Odgovarajući na pitanje poslanika Zaharija Trnavčevića, koji ga je pitao za strartegiju razvoja poljoprivrede premijer je rekao da je Agrarni savet pripremio strategiju, da su tekstove imali i Ministarstvo poljoprivrede i neki drugi, pa treba da se pogleda šta je najbolje od svih tih dokumenata.

"Kada je reč o ekspertima, tu uvek postoje različita mišljenja, teško je da mi arbitriramo ko je tu u pravu, naša intencija i cilj je da se se pozitivne stvari u radu bilo kojih radnih grupa iskoriste najbolje, jer je poljoprivreda naša kapitalna grana”, rekao je Dačić.

Posalnik Trnavčević je rekao da "nije zadovoljan odgovorom".

Dačih je izjavio da je energetski sporazum Srbije i Rusije, koji je potpisan u decembru 2008. godine u Moskvi, politički sporazum i da je krajnje vreme da oni koji su ga potpisali kažu nešto o tome. 

"Dokle će ova koalicija da brani taj sproazum, koji je potpisan u vreme vlade Vojislava Koštuunice i kada je predsednik Republike bio Boris Tadić. Otvorite usta i kažite nešto o tome, kažite što ste to potpisali, čuo sam u Insajderu da je Borko (Stefanović) vodio neke pregovore o tome, pa objasnite zašto ste to dali tako, zašto smo dali pod tim uslovima", poručio je premijer posalniku Olgici Batić koju je interesovalo zašto Srbija nema povlašćene uslove kao Ukrajina.

Dačić je Batićevoj rekao da zna da demokrate sada nisu u vladi da bi njima postavila to pitanje i dodao da neće biti u bliskoj budućnosti, ali da mogu da odgovore preko medija.
"Tadić je bio na potpisivanju toga, iskorišćeno je upredizbornoj kampanji, jer je tebalo slikati se s (Vladimirom) Putinom pred izbore, to je urađeno da bi se naškodilo (Tomislavu) Nikoliću. Hoćete da odgovorite više Srbiji na to pitanje, mi smo bili tada u opozciiji, isprsite se i kažite - jesmo, to smo uradili, mi sledimo ono što ste vi potpisali, a to ste uradili zbog političkog marketinga i slikanaja s Putimom pred izbore", rekao je premijer.

Dacić je zamolio ministra građevinarstva Velimira Ilića, koji je takođe tada bio ministar, da objasni kako su ti pregovori tekli, jer je njemu dosta da odgovara za nešto što je neko potpisao pre više godina, a da je spreman da odgovara za ono što vlada sada radi.

Dačić je takođe precizirao da na ta pitanja ne mogu da odgovore ni on, ni prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić, ni predsednik Nikolić, ali mogu Tadić, Koštunica i ministar Ilić.

Minsitar ILić, koji takođe prisustvuje sednici, prihvatio je molbu i rekao da je tadašnji politički vrh bio jednoglasan, ali da je došlo do velikog problema i precizirao da se sve to dešvalo pred predsedničke izbore u Srbiji.

"Bili su predsednički izbori, predsednik Srbije otputovao je nekoliko dana ranije u Moskvu da pripremi potpisivanje, premijer je došao sa nama minsitrima i nije moglo da se dogovori ko će da potpiše..., ja sam bio neutralan, između dva tabora, i vlada je bila jednoglasna da ja kao neutralna ličnost u tom sistemu, jer nisam bio ni za Borisa, ni za ovo drugo, to potpišem", ispirčao je Ilić posalnicima.

On je dodao da je "nastao cirkus, kada je trebalo da se potpiše sporazum, jer Koštunica nije imao gde da sedene, premeštali su stolicu sve dok tadašnji premijer Rusije Vladimir Putin nije zatražio da se stolica vrati".

"Završilo se tako što su svi prisustvovali potpisvianju", zaključio je Ilić.

Batićeva je pitala ministarku energetike Zoranu Mihajlović zašto Srbija ne kupuje direktno gas, već preko čak dva posrednika, što, prema njenom mišljenju, dopirnosi lošim poslovnim rezultatima JP "Srbijagas".

Batićeva je pitala i zašto se ne raskine taj ugovor kada je i Fiskalni savet upozoravo da uspeh fisklane konsolidacije zavisi od toga šta će biti sa "Srbijagasom".
"Zemlja koja ima manjinski udeo u kompaniji koja gradi Južni tok, pa zašto onda i Srbija, kao i Ukrajina ne dobije nižu cenu gasa. Da li to znači da zavisimo samo od dobre volje Gasproma", pitala je Batićeva.

Minsitarka Mihajlović je odgovorila da se razgovara kako da se reši finansijski problem koji postoji u "Srbijagasu", da ne bi napravio problem u budžetu i da će to pitanje biti rešenjo brže nego što se misli.

"Kada pominjemo Ukrajinu, ne zaboravite gde se ona nalazi i koliko je značajna za Rusiju i EU, a naše mesto nije toliko značajno, različite su nam pozicije", odgovorila je Mihajlovićeva i naglasila da se ne radi o ekonomskim, već političkim i drugim pozicijama.  

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu