Sprečite širenje lažnih informacija
23
Sub, Nov

IT

Lažne informacije, neproverene vesti i glasine, plasiraju se iz raznih razloga, često iz neznanja, ali i iz skrivene namere za ostvarivanje koristi, pravljenja štete ili širenja određenih ideja. Baš zbog toga uvek treba sve primati sa rezervom i ne treba slepo verovati u sve što pročitamo. Evo kako proveriti informacije.

Svako može da plasira lažnu vest u komentarima, forumima i drugim anonimnim mestima. Onda to drugi pokupe, misleći da je tačno i rašire po internetu. Jedan od  problema je kada neko pokuša da iskoristi našu dobru nameru da nekome novčano pomognemo, time što plasira lažne brojeve za uplatu novca.

  • Potražite originalni izvor

Kredibilnost originalnog izvora ukazuje na to da li je informacija tačna ili ne. Informacija često krene da se širi, pa stigne i do poznatih medijskih kuća, a da se niko nije setio da proveri ko je pravi izvor. Primer za to su vesti sa sajta njuz.net, koje su se često citirale kao tačne, iako je u pitanju satirični sajt. Pre nego što u nešto poverujete, probajte da potražite pravi izvor informacija. Da li je taj ko je neko rekao zaista to rekao ili je nešto loše preneto? Da li postoji dokaz za tvrdnju? Ko stoji iza podataka i informacija? Treba imati skeptičan stav, i prosleđivati informaciju za koju niste sigurni. Na taj način se samo širi prevara.

Takođe je veoma lako napraviti lažni status sa Fejsbuka, Tvitera, SMS poruku, i to dalje prosleđivati kao tačnu informaciju.

  • Google pretraga može da pomogne

Pre nego što želite da prosledite neproverenu informaciju, obavite osnovnu Google pretragu. Na primer, vest možete potražiti na nekom drugom jeziku, da vidite da li su je strani izvori preneli. Pretraživanje direktno citiranih reči, tako što ih stavljamo u navodnike može pomoći. Lako se možete proveriti i neki broj telefona, imena koja se pominju u toj vesti i slično. Treba proveriti ono što se proveriti može.

  • Poreklo slika na internetu

Veoma je lako proveriti gde se određena slika pojavljuje na internetu. Potrebno je da odete na Google slike i tu ostavite veb adresu ili je uploadujete sa svog računara.

Pojaviće vam se spisak gde se sve ta slika pojavljuje, tako da možete da uporedite po datumima, gde se ta slika prvi put pojavila. Začudićete se koliko puta se slike zloupotrebljavaju i koliko puta se lažno predstavljaju.

Kao primer mogu poslužiti pojedine slike poplava u Srbiji. Naime, slika psa na čijim leđima stoji mačka se često predstavlja da je slika poplava u Srbiji, međutim slika je postavljena na internet februara 2014. godine, što se dokazalo uz pomoć navedene google pretrage za slike i nalazi se na velikom broju linkova i pre nego što su se poplave i desile.

{jathumbnail off}

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu