Facebook i DeepFace (program za prepoznavanje lica koji pomalo plaši)
23
Sub, Nov

IT

Facebookov program za prepoznavanje lica DeepFace je vrlo blizu sposobnosti prepoznavanja kao što to čini ljudski mozak. Može razlikovati dve fotografije, bez obzira na ugao svetlosti i može detektovati da li je na fotografijama ista osoba ili ne. Tačnost određivanja je 97,5%.

Trenutno DeepFace je samo istraživački projekat, ali u nekoj bliskoj budućnosti će se koristiti na Facebook stranicama.

DeepFace za Facebook je razvijen (razvija se) u Kaliforniji i temelji se na oponašanju ljudskog živčanog sistema i njegovog funkcionisanja. Softver prvo analizira veliki skup podataka, kao što je celo lice. Zatim analizira obrve, obraze i tako dalje dok ne pronađe ključne elemente u prepoznavanju lica.

DeepFace u analizi dve fotografije iste osobe, pretvara u 3D model, a svi analitičari ističu da svetlo i ugao bitno ne utiču na rezultate. Uz sve to sistem je sposoban da pretraži i sve informacije o osobama koje su na slici.

Ovo nas pomalo plaši ali vidimo i pozitivnu stranu jer bi se mogao primeniti za ID kod plaćanja mobilnim uređajima ili rešavanju nekih sličnih problema.

Izgleda da scena iz filma Minority Report, koja se odnosi na skeniranje i real-time praćenje, ubrzo može biti stvarnost u našim životima.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu