Iako je procentualno ogromna većina torrenata u redu i bez malicioznih fajlova, često ćemo doći u situaciju da se pred nama nađe upravo datoteka koju nismo želeli i/ili koja sadrži maliciozni fajl. U ovom tekstu ukratko je objašnjeno na šta je potrebno da obratite pažnju pri korišćenju torrenta kako biste smanjili verovatnoću da zarazite vaš računar.
Prema podacima sa Alexa rejtinga u top 100 sajtova koje posećuju korisnici interneta u Srbiji nalaze se tri torrent sajta: piratebay na 27. mestu, kickass 69. mestu i torrentz na 81. mestu.
Generalno, na mračnoj strani torrenta (koja je u manjini) imate priliku da vidite kompletnu lepezu cyber kriminalaca – svaka sfera je zastupljena. Tu su oni koji pokušavaju da vam uvale trojanca kako bi vam ukrali podatke ili vas učinili delom njihove bot mreže.
Možda su nešto kompleksniji za razumevanje oni koji vam dostave fajl od 700MB koji traje 15 sekundi a umesto filma koji ste tražili dobijate info da je potrebno da skinete odgovarajući kodek sa nekog čudnog linka. Ovu tehniku često koriste oni koji se bave affiliate prevarama. Zapravo vi nećete skinuti maliciozan fajl, već regularan kodek (koji vam verovatno ni ne treba). Link koji ste dobili sadrži njegov referal i on će dobiti novac zbog vašeg downloada. Time ste prevareni i vi (za izgubljeno vreme) a i autor kodeka (za novac).
Postoje jednostavni saveti na koji način možete da izbegnete da se nađete u ovakvoj situaciji.
Antivirus
Ukoliko koristite Windows obavezno je da prilikom korišćenja torrenta (a i interneta u globalu) imate instaliran i ažuriran antivirus program.
Ukoliko ne želite da platite licencu uvek je bolje da izaberete neku besplatnu varijantu. Savet bili bi Avast, Avira, AVG ili Panda Cloud. Sva 4 antivirusa su vrlo dobra i sa dobrom podrškom i redovnim ažuriranjima.
Ad Blocker
Sofveri koji blokiraju reklame u browseru postaju sve popularniji. Iako su prvobitno bili osmišljeni samo da blokiraju dosadne reklame, danas, imaju vrlo pozitivan uticaj i na sigurnost.
Reklame nisu samo dosadne, već mogu biti i opasne. Kao islustracija za ovo, može nam poslužiti izveštaj o sajber bezbednosti čuvene kompanije Cisco gde se kaže da je verovatnoća da zarazite vaš računar malverom klikom na reklamu je 182 puta veća nego da do malvera dođete surfom na sajtovima.
Najpoznatiji softver koji rešava problem malicioznih reklama je Ad Block Plus koji dolazi kao plugin, a podržava sve moderne browsere.
Zašto je ovo važno?
Sajtovi za torrente obično imaju veliki broj reklama. Ide se toliko daleko da čak ne možete biti ni sigurni šta je pravo download dugme (sigurno ste makar jednom imali ovu dilemu).
Rejting i komentari
Ovo je možda i najefikasniji savet za zaštitu od lažnih torrent fajlova. Svaka online saradnja velikim delom zasniva se na poverenju. Na gotovo svim sajtovima koji se bave online kupoprodajom imate fidbek sistem (pozitivne i negativne ocene) na osnovu kojeg pravite procenu koliko je sigurno da uđete u saradnju sa tom osobom. Sličnu stvar imate i na torrent sajtovima.
Svi veliki torrent sajtovi imaju implementiranu određenu vrstu rejtinga ili ocenjivanja za korisnike koji postavljaju torrente na njihovim sajtovima. Pratite taj rejting i skidajte samo od proverenih članova.