Internet je osnovno ljudsko pravo, kako se to navodi od strane Ujedinjenih Nacija.
Da bi to sprovele u delo kompanije kao što je Google testira takva rešenja kao što su baloni koji donose pristup na daljinske lokacije dok drugi koriste alternativne mere kao što su sateliti. Facebook želi da ide još dalje. Najava Marka Zuckerberga je došla u vreme pred svetski dan šale i mnogi su pomislili da jeste prvoaprilska šala, ali se ispostavlja da nije.
Zuckerberg je izneo detalje o eksperimentalnom radu koji je izvršen od strane kompanije Connectivity Lab. On je istakao da je Connectivity Lab kompanija iza koje stoji Facebook i koja planira da gradi dronove, satelite i lasere sa ciljem isporuke interneta svakome. U skladu sa tim neki su primetili da je Zuckerberg možda promašio suštinu i da je rekao da želi da isporuči internet svakome bez obzira želi li ga taj neko ili ne.
To je u svakom slučaju fer stav jer ako ima ljudi koji ne žele da ga koriste naravno da neće biti prisiljeni, već više ohrabreni da to urade. Ova kompanija radi sa internet.org portalom sa ciljem da prevede ovaj proces u realnost i već je testirala svoja rešenja u nekoliko zemalja, kao što su Paragvaj i Filipini.
Zuckerberg je naglasio da je ovaj projekat već zabeležio uspeh pa je tao broj korisnika mobilnog interneta se udvostručio u ovim zemljama sa oko tri miliona novih korisnika. Zuckerberg je naglasio da će Facebook preko Connectivity Lab da nastavi da gradi slična partnerstva, ali povezivanje kompletnog sveta sa internetom zahteva da se kreiraju nove tehnologije.
Upravo je to ono na šta je Connectivity Lab fokusiran i pred inženjerima je mnogo uzbudljivog posla. Da bi unapredio svoje pokušaje, Conenctivity Lab je doveo inženjere iz NASA Jet Propuslion Lab i Ames istraživačkog centra kao i ljude koji stoje iza projekta Zephyr, aviona na solarni pogon koji je oborio rekord za najduži let bespilotne letelice na solarni pogon.
Kompletna ova stvar zvuči prilično futuristički. Sateliti se već koriste da obezbede internet pristup, ali postoji problem sa latencijom. Dronovi i laseri sa druge strane donose neke loše vizije zbog možda nekih ne baš prijatnih upotreba, tako da će biti interesantno videti kao će se kompletna situacija razvijati u narednom periodu, ali Facebook ima i resurse i sredstva da jedan takav projekat pokrene, ali za njegovu uspešnu implementaciju potrebni su i drugi snažni igrači.