Predsednica Mozilla Foundation, neprofitne organizacije koja upravlja razvojem Firefox-a, u toku protekle nedelje stala je u odbranu odluke da se podrže reklame u pretraživaču, navodeći da je takav potez od suštinske važnosti za generisanje prihoda.
Da bi se eksplicitno obuhvatilo pitanje da li Mozilla razmišlja o generisanju prihoda i održanju na tržištu, odgovor na upotrebu reklama mora biti pozitivan, tvrdi Mitchell Baker, nekadašnji izvršni direktor Mozilla korporacije koja je odgovorna za Firefox, a sada predsednik matične fondacije. Ona naglašava da veliki broj korisnika smatra da je od suštinske važnosti da se upravo to i uradi.
Baker navodi da su korisnici Firefox-a uopšteno kao i zaposleni i programeri, bili sumnjičavi po pitanju bilo kakvog povezivanja sa komercijalnim ili poslovnim potrebama, uključujući i generisanje prihoda. Međutim, ona posebno naglašava činjenicu da je novac od krucijalne važnosti, te da bez finansijskih sredstava fondacija ne može da funkcioniše, pa samim tim ni Firefox ni drugi projekti ove grupe.
Baker je istom prilikom istakla i da se novac može generisati i bez ugrožavanja organizacije, privatnosti korisnika ili ugrožavanja reputacije koju Mozilla ima kod svojih korisnika. Koncept Directory Tiles predstavljen je u toku protekle nedelje i on je u velikoj meri direktan.
Kada novi korisnici pokrenu Firefox, prvo će videti neke od unapred popunjenih polja na New Tabe strane, od kojih su neka reklamni sadržaji. Dugogodišnjim korisnicima Firefox-a se u okviru ovih polja prikazuju najčešće posećivane Web strane, dok novim korisnicima nema šta da se prikaže, a da bi se to iskustvo pokrenulo, Mozilla će ispuniti ta polja.
Dva ili tri takva polja od ukupno devet biće posvećena takvim reklamnim sadržajima, a nekim normalnim uslovima, ova polja će nestati u periodu od trideset dana, kada novi korisnik dovoljno bude posećivao Web strane pa će Firefox biti u stanju da te reklamne linkove zameni omiljenim Web stranama korisnika. Pored Baker-ove, tu su i drugi čelni ljudi Mozilla-e koji takođe promovišu ideju o Directory Tiles, među kojima je i Darren Herman.
On rukovodi grupom zaduženom za nove servise i sadržaje koja ima specifični zadatak da pronađe nove izvore prihoda. Denelle Dixon-Thayer, potpredsednik Mozilla-e navodi da je neophodno pronaći nove izvore prihoda zbog toga što je to suštinske važnosti za jedan zdrav projekat. Ona je tom prilikom podsetila i na ugovor između kompanija Google i Mozilla koji se odnosi na upotrebu Google-ovog engine-a za pretraživanje kao podrazumevanog za Firefox korisnike.
Google je u toku 2012. godine platio Mozilla-i približno $274 miliona, a te godine je zabeležen ukupni prihod u vrednosti od $311 miliona. Ugovor o saradnji između kompanija Google i Mozilla poslednji put je obnovljen u toku decembra 2011. godine, kada je potpisan novi ugovor na tri godine.
Sa druge strane, Mozilla-in pokušaj da pronađe nove izvore prihoda može ukazivati na to da postoji mogućnost da ugovor sa Google-om neće biti obnovljen, odnosno, da će tih gotovo $300 miliona na godišnjem nivou postati stvar prošlosti. Net Applications tvrdi da je Firefox zabeležio 18 odsto udela na globalnom tržištu desktop pretraživača u toku januara, što je pad od 22 odsto, koliko je zabeleženo krajem 2011., i potpisivanja ugovora sa kompanijom Google.
Firefox praktično nije imao korisnički udeo na tržištu mobilnih pretraživača. Reakcije korisnika na Directory Tiles projekat uglavnom su pozitivne, a korisnici shvataju da je kreiranje Firefox operativnog sistema veoma skup projekat, što je potvrdila i Mitchell Baker, ali ima i onih koji smatraju da to nije dobra ideja, te da bi takva funkcija morala da bude opciona ili barem onemogućena po podrazumevanom podešavanju.
Mozilla je jedna od najmanjih organizacija koja se bavi kreiranjem i održavanjem pretraživača. Od pet najvećih kompanija - Apple, Google, Microsoft, Mozilla i Opera Software, samo je poslednja imala manji prihod u toku 2012. godine - $216 miliona, u odnosu na Mozilla-u.