Stručnjaci u polju umrežavanja više nemaju načina da opišu nastupajući talas upotrebe mobilnog interneta.
Cisco je u toku protekle nedelje objavio da se u naredne četiri godine očekuje porast upotrebe mobilnog interneta do jedanaest puta, te da će dostići 18 egzabajtova na mesečnom nivou do 2018. godine. Jedan egzabajt je milijarda gigabajtova. Na godišnjem nivou očekuje se rast upotrebe mobilnog interneta za 61 odsto do 2018. godine.
Cisco takođe predviđa da će broj mobilnih korisnika dostići približno pet milijardi do 2018. godine, što je porast sa 4.1 milijardu koliko je zabeleženo u toku 2013. godine, i više od deset milijardi uređaja, uključujući i povezivanje među uređajima, dok je u toku 2013. godine zabeleženo 7 milijardi.
Korišćenjem sofisticiranih alata istraživanja i analize širokog opsega provajdera bežičnog interneta na globalnom nivou, Cisco pretpostavlja da će se prosečna brzina udvostručiti sa 1.4Mbps, koliko je zabeleženo u toku protekle godine, na 2.5Mbps do 2018. Brzine će biti više na teritoriji SAD gde LTE korisnicima omogućava više od 1Mbps za preuzimanje.
Korišćenje mobilnih video sadržaja obuhvatiće 69 odsto do 2018. godine, što je za 53 odsto više u odnosu na 2013. Do 2018. godine biće zabeležen i značajan uticaj bežične mreže kada je reč o uređajima za nošenje, kao što su pametni satovi i pametne naočare. Pametni telefoni, laptop i tablet računari obuhvatiće oko 94 odsto mobilnog interneta, dok će komunikacija među uređajima obuhvatiti 5 odsto do 2018.
Cisco je po prvi put u svoj godišnji izveštaj uneo i korišćenje mobilnog interneta, pa je tako u toku 2013. godine u upotrebi bilo 21.7 miliona uređaja na globalnom nivou, a do 2018. godine očekuje se da će taj broj porasti na 176.9 miliona. Većina ovog saobraćaja kanalisaće se kroz pametne telefone, korišćenjem pametnih telefona kao hub-a, navodi Thomas Barnett, jedan od čelnika kompanije Cisco.
Količina saobraćaja koja se kanališe kroz pametne telefone sada iznosi oko 99 odsto, a očekuje se da će pasti na 87 odsto do 2018. Barnett tvrdi da, uprkos tome što je broj uređaja za nošenje za sada mali, stopa rasta se kreće velikom brzinom u odnosu na čitavu kategoriju. Barnett navodi da pre četiri godine, niko nije znao kakav mrežni uticaj će imati tablet računari, ali da su oni zabeležili značajan rast, pa je sada ista situacija i sa uređajima za nošenje.
Cisco je sproveo testiranje korišćenjem Google Glass za praćenje saobraćaja koji se generiše. U periodu od 16 dana, ukupna količina podataka koja je prebačena bežičnim putem preko mobilne ili Wi-Fi mreže bila je 263MB, dok je 101MB podataka prevučen sa Google Play, oko 29MB sa Google Play Music i 28MB sa popularnog servisa YouTube.
MyGlass je zabeležio 24MB, a Maps oko 17MB. Potražnja za uređajem kao što su Google naočare možda neće biti tako očigledna u smislu ukupnog saobraćaja podataka preko bežične mreže, ali će biti zabeležena generalna potražnja za povezivanjem do strane svake aplikacije ili načina na koji će mreža biti u mogućnost da upravlja tim zahtevima odjednom, čak i za jednog korisnika.