Upozorenje: Virus pali kameru i mikrofon na računaru
23
Sub, Nov

IT

Ovaj softver, koji u vidu virusa koriste službe, može da snima ekran, razgovore na Skajpu, uključuje mikrofon i kameru na računaru, preuzima fajlove...

 

Srbija je jedna od 25 zemalja u svetu čije vlasti koriste softver FinSpy (FinFisher) za špijuniranje svojih građana, a na listi zemalja koje su klijenti britanske kompanije "Gamma Group" koja proizvodi ovaj softver su, pored Srbije, i Australija, Velika Britanija...

Kada je reč o Srbiji, ovaj program je najverovatnije u vlasništvu nekih od obaveštajnih službi, s obzirom na to da proizvođač tvrdi da se softver prodaje isključivo državnim vladinim agencijama za potrebe kriminalnih istraga. To je navodno i osnovna namena programa "FinSpy", praćenje kriminalaca, i to najčešće pedofila, terorista, pripadnika organizovanih kriminalnih grupa, otmičara i trgovaca ljudima.

Iako "Gamma Group" nikad ne objavljuje podatke o svojim klijentima, spisak država kojima kompanija prodaje svoj softver pokazuje da postoji mogućnost njegove zloupotrebe i korišćenja u svrhe koji izlaze iz okvira kriminalnih istraga. U nekim od državama koje se nalaze na spisku klijenata kompanije ne postoje zakoni kojima se jasno definišu pravila upotrebe ovakvih programa, tako da nije nemoguće da se umesto za praćenje otmičara ili dilera droge softver koristi u političke svrhe.

"FinSpy" je prvi put primenjen u Bahreinu. Softver je sličan trojanskim programima, a u računar dospeva putem zaraženog mejla. On snima ekran, razgovore na Skajpu, uključuje mikrofon i kameru na računaru, beleži aktivnosti na tastaturi, krade fotografije i dokumente sa računara i smart telefona i sve to naravno bez znanja vlasnika o tome.

Stručnjak za bezbednost Marko Nicović kaže za "Naše novine" da je ovaj program u Srbiji mogao da dospe samo u ruke neke od obaveštajnih službi.

“Takve softvere svim tajnim službama prodaju velike države poput Amerike, Engleske i Nemačke”, kaže Nicović dodajući da iako BIA tvrdi da se u Srbiji prisluškuje samo 1300 ljudi, on smatra da ih ima bar 10000.

Pomenuti softver koriste i Bahrein, Bangladeš, Bruneji, Kanada, Češka Republika, Estonija, Etiopija, Nemačka, Indija, Indonezija, Japan, Letonija, Malezija, Meksiko, Mongolija, Holandija, Katar, Singapur, Turkmenistan, Ujedinjeni Arapski Emirati, SAD i Vijetnam.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu