Muzička industrija profitira zahvaljujući piratima
23
Sub, Nov

IT

Ilegalno preuzimanje muzike je baš to – ilegalno. Iako se na prvi pogled čini da time nanosimo štetu, novo istraživanje pokazuje da ovakvim načinom preuzimanja muzike, industrija samo profitira.

Rezultati nove evropske studije koja je obuhvatila više od šesnaest hiljada ispitanika jasno pokazuju da piratski muzički zapisi koji se besplatno mogu preuzeti sa interneta ne doprinose smanjenju ukupnog profita koji ostvaruje muzička industrija.

Iako su podaci varirali od zemlje do zemlje, u zavisnosti od uređenja zakona koji regulišu muzičku industriju, konačni rezultati pokazali su da ilegalno preuzimanje pesama i albuma nema negativan uticaj na legalno preuzimanje muzike i „fizičku“ prodaju albuma i singlova.

Istraživanje koje je sproveli Luis Agiar i Bertin Martins pod pokroviteljstvom „European Commission Joint Research Centre“ pokazalo je da, kada ne bi bilo moguće ilegalno preuzeti muziku sa interneta, takva prodaja ali legalnim putem opala bi za dva posto, prenosi magazin Tajm.

Jedan od zaključaka studije svedoči o tome da se ilegalno preuzimaju najčešće oni proizvodi za koje korisnici nisu naročito zainteresovani. Novac se, i to u ne malim količinama, troši na dela koje korisnici u skladu sa svojim preferencijama ocenjuju kao vredna.

Zanimljivo je i da besplatno strimovanje muzike takođe pozitivno utiče na muzičku industriju, značajno podstičući prodaju putem interneta.

Evo još nekoliko zanimljivih podataka:

  • Muškarci i žene slušaju približno isti broj pesama putem strima, ali muškarci preuzimaju više muzike.
  • Ljudi sa višim obrazovanjem slušaju više muzike posredstvom strimovanja. Prosečna primanja ne utiču na nivot strimovane muzike.
  • Španci čak dva i po puta više preuzimaju muziku ilegalnim putem od Nemaca, dok su Italijani u „zlatnoj sredini“.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu