Po poslednjim podacima, više od polovine domaćinstava u Srbiji poseduje računar, dok 47,5 odsto ima internet priključak, koji pored velike količine korisnih informacija izlaže korisnike raznim vrstama opasnosti. Evo kako da se zaštitite.
TROJANAC
Ovaj zloćudi softver se obično predstavlja kao koristan poklon u vidu skrin-sejvera ili drugih zabavnih sadržaja. Jednom instaliran, pruža hakeru daljinski pristup vašem računaru.
ZAŠTITA: Koristite aktuelne antivirus programe i ne skidajte softvere iz nepoznatih izvora sa interneta. Redovno ažurirajte operativni sistem uređaja.
SPAM
Spam pošta je elektronski ekvivalent svih onih reklama koje zatrpavaju vaše poštansko sanduče. Neki od ovih mejlova može da sadrži link ili atačment koji se jednim klikom pretvara u virus u vašem kompjuteru.
ZAŠTITA:Ne otvarajte mejlove nepoznatog porekla.
Proverite čak poznatih servisa.
INTERNET PREVARE
Internet prevare poznate pod nazivom „Fišing“ podrazumevaju ilegalno preuzimanje vaših ličnih podataka i njihovu zloupotrebu. Prevaranti obično naprave mejl koji izgleda kao da je poslat iz legitimne kompanije, npr. vaše banke, i u njemu vam traže broj računa, lozinku i ostale poverljive informacije koje im omogućavaju razne vrste finansijskih malverzacija.
ZAŠTITA: Budite uvek obazrivi kada dobijete mejl u kome treba da ostavite lične podatke. Banke i druga preduzeća nikada ne traže da im poverljive podatke šaljete mejlom. Sumnjive mejlove najbolje odmah obrišite.