Keon i Peak: Prvi Firefox telefoni
23
Sub, Nov

IT

Mozilla je objavila detalje prvih smartfona koji će raditi sa Firefox operativnim sistemom.

 

Uređaje će proizvoditi mala španska kompanija Geeksphone. Platforma je zasnovana na HTML5 programskom jeziku i navodno nudi kreatorima softvera više „slobode” od drugih.

Međutim, suočiće se sa žestokom konkurencijom u vidu sistema koji uskoro dolaze: Blackberry 10, Ubuntu, Tiyen i Sailfish će do kraja 2013. takođe predstaviti svoje smartfone, priključivši se tako tržištu koje već okupiraju Android, iOS, Windows Phone, Blackberry 7 i Symbian, između ostalih. Analitičari smatraju da nema dovoljno mesta da svi prežive.

Dva nova Firefox uređaja se zovu Keon i Peak.

Keon je bazičniji model, sa ekranom od 3,5 inča, kamerom od 3MP i Qualcommovim Snapdragon S1 procesorom.

Peak ima veći displej od 4,3 inča, kameru o 8MP i jači Snapdragon S4. Mozilla je objavila da će telefoni biti na tržištu od sledećeg meseca ali ne i po kojoj ceni. Samo je naglašeno da će uređaji biti jeftiniji od mnogih alternativa.

Mozilla Foundation već koristi Firefox za svoj veb brauzer - softver koji funkcioniše kao open source

projekat. Isti princip pristupačnosti biće primenjen i na operativni sistem za telefone a Mozilla ističe činjenicu da će, osim u njenoj radnji, programeri moći da reklamiraju svoje aplikacije preko sopstvenih sajtova ili druge prodavnice po želji.

Jednostavna priroda sistema znači da aplikacije mogu glatko da rade i štede bateriju.

Međutim, jedan analitičar se zapitao da li će to biti dovoljno da učini Firefox OS uspešnim jer ove pogodnosti nude i drugi.

„Firefox pokušava da od veba napravi prodavnicu aplikacija i da otvorenost veba uvede u telefone”, kaže Nik Dilon, viši analitičar u konsultantskoj firmi Ovum.

„Ali pitanje je šta on nudi bolje od jeftinog Android telefona? Na Androidu imate preinstalirane Google servise i 700.000 aplikacija u radnji a to Firefox OS neće imati”.

Ako se, pak, Firefox OS pokaže kao uspešan, on bi podstakao stvaranje HTML5 aplikacija, koje bi, po prirodi, trebalo da rade na bilo kom smartfonu i tako znatno olakšaju posao programerima.

Međutim, mnogi vide ovaj jezik kao nedovršen kad je reč o mobilnim telefonima i veruju da, za sada, aplikacije kodirane za određenu platformu imaju svoje prednosti.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu