Kada smo suočeni sa teškom odlukom, iznenada možemo osetiti pravi odgovor, iako možda nemamo objašnjenje zašto tako mislimo. Često nam se čini da se intuicija javlja iz nekog misterioznog unutrašnjeg izvora, ona u stvari predstavlja deo nesvesnog razmišljanja, to jest onog dela mozga koga nismo sasvim svesni.
Ponekad nam logika kaže jedno, dok nas osećaj vodi u drugom pravcu. Kako tada postupiti? Da li treba verovati svom osećaju ili sopstvenom razumu.
Neke osobe smatraju da ih osećaj nikad ne vara, ali to nije tačno. Naučnici su dugo analizirali osećaj intuicije, i došli do zaključaka da istinitost intuicije zavisi od situacije. U nekim slučajevima može biti tačna, dok u nekim može potpuno da nas zavara.
Ljudski mozak nije savršen, i često se u donošenju odluka vodi prečicama i kraćim putevima, umesto da realno sagleda sve dostupne informacije. Zato se često naša intuicija vodi predrasudama. Isto tako, čovek je sklon da uvek gleda pozitivno na budućnost i na celu situaciju, pa zato često možemo da neku situaciju vidimo optimističnijom nego što ona stvarno jeste. U kojim situacijama treba slušati intuiciju, a u kojim ne?
Intuiciju treba slušati:
- U situacijama u kojim imamo iskustva
Dokazano je da naše nesvesno mišljenje bolje razmišlja od onog svesnog, ako smo se često puta nalazili u toj situaciji. Na primer, stručnjak za umetnička dela, može u jednoj sekundi, bez ikakve analize i provere, pa čak i realnog objašnjenja, da primeti falsifikat umetničke slike. Isto tako je dokazano da vatrogasci mogu da predvide kretanje požara i njegov uzrok u par sekundi, iako ni sami sebi ne mogu da objasne kako. To je sve posledica iskustva, kada je mozak toliko puta bio u sličnoj situaciji da odmah može da oseti šta jeste ili nije u redu.
- Kada mislite da vaše zdravlje nije dobro
Kada god osetite da vam se nešto čudno dešava sa telom, ali vas doktor umiruje da vam nije ništa i da je to prolazno, uvek potražite drugo mišljenje. Osim ako niste hipohondar, morate da potražte objašnjenje za tu situaciju.
- Kada donosite odluke vezane za sebe
U principu, prilikom donošenja odluka uvek možete pogrešiti. Ali je naučno dokazano da ćete se manje kajati, ako ste odluku doneli sami na osnovu intuicije, nego ako vas je neko drugi u nešto ubedio ili ste se vodili pukom logikom.
Nemojte da se vodite intuicijom kada:
- Procenjujete druge ljude
Prilikom procenje ljudi koje, dobro ne poznajemo, često se rukovodimo predrasudama i prvim utiskom. Na primer, ako nam neko kaže da je Rus, mi odmah pretpostavimo da on voli da pije, ili ako nam neko kaže da sluša hevi metal, mi pretpostavimo da je agresivna osoba itd.. To uopšte ne mora da bude tačno, i može nas navesti na loše odluke. Uvek sačekajte da upoznate bolje neku osobu, pre nego što donesete sud o njoj.
- Kada procenjujemo da li neko govori istinu
Dokazano je da neke osobe mogu biti veoma dobre u laganju. A niko od nas nije dobar u prepoznavanju lažova, pa stoga pokušajte da razmislite nekoliko puta pre nego što odlučite da li ćete nekome da verujete ili ne.
- Kada je u pitanju promena
Ljudski mozak je sklon tome da voli statično stanje, status kvo. Zato kada god nam se ukaže prilika za promenu, prva situacija može biti da poželimo da ništa ne menjamo. Lakše nam je da ostanemo u poznatoj situaciji, umesto da probamo da nešto promenimo.