Operativni plan odbrane od poplava na teritoriji grada Kragujevca za 2025. godinu, stanje brana, vodosnabdevanje pred nastupajuću letnju sezonu, priprema za odbranu od grada, preduzimanje preventivnih mera u cilju zaštite od šumskih požara i požara na otvorenom, tačke su dnevnog reda koje su pored ostalih razmatrane na današnjem 4. redovnom zasedanju Gradskog štaba za vanredne situacije.
Na 25 lansirnih stanica za početak ovogodišnje sezone odbrane od grada koja počinje 15. aprila, biće raspoređeno od 8 do 12 raketa, a na pojedinim lokacijama gde su dejstva češća, biće ih i više. RHMZ Srbije i grad Kragujevac pripremili su dovoljno protivgradnih raketa, a do početka sezone rešiće se problem sa strelcima na pojedinim lokacijama, rekao je Dejan Ružić, zamenik gradonačelnika i komandanta Gradskog štaba za vanredne situacije i dodao da je ove godine angažovanjem Grada i nadležnih službi u funkciji i stanica u Drači, koja prošle godine nije radila.
Kada je reč o odbrani od poplava, Grad Kragujevac nadležan je za odbranu vodotokova drugog reda a oni obuhvataju Grošničku reku i potoke na teritoriji grada. Pored finansijskih sredstava koja su obezbeđena za sređivanje njihovih korita i rešavanje problema nagomilanog mulja na nekim lokacijama, JVP „Srbijavode“, koja je nadležna za vodotokove prvog reda opredelila je sredstva za izgradnju zaštitnog bedema na delu Lepenice koja je pre dve godine prilikom majskih kiša napravila velike probleme.
Zdravom pijaćom vodom grad Kragujevac se snabdeva sa tri izvorišta, veštačkih akumulacija Grošnica i Gruža, i reni bunara Movara-Brzan. S obzirom na malu količinu padavina veštačke akumulacije nisu nikada bile na nižem nivou. Nadamo se da će padavine kojih je bilo ovih dana, kao i one koje se najvaljuju doprineti da taj nivo naraste, reako je Ružić. Što se tiče reni bunara, grad Kragujevac i JKP Vodovod i kanalizacija“ izdvojili su značajna sredstva za njihovo sređivanje, imajući u vidu da od kada su pušteni u rad 60-ih godina prošlog veka na njima nije bilo nikakvih intervencija, što je dovelo do velikih problema u delovima grada koji koriste ovo izvorište za vodosnabdevanje. Kako nas je izvestio direktor JKP „Vodovod i kanalizacija“ postupak javne nabavke je u toku i tokom maja i juna biće izvedeni radovi koji bi trebalo da značajno povećaju izdašnost reni bunara.
Govoreći o stanju seoskih vodovoda, što je problematika u celoj državi jer vremenom neki bunari presuše, Ružić je kazao da je grad Kragujevac prošle godine poslao preko 250 cisterni vode kako bi se punili bunari u seoskim vodovodima. Ove godine smo za rešavanje problema snabdevanja vodom na seoskom području predvideli veća finansijska sredstva, sve do realizacije velikog projekta koji predviđa da se sva sela priključe na gradski vodovod a on je je dosta skup i dugo će trajati. To je velika investicija od nekoliko desetina pa i stotina miliona evra koju pokušavamo da rešimo uz pomoć Republike Srbije, kaže Ružić.