Istraživači su analizirali površine smartfon telefona i utvrdili da su opasniji od običnih mobilnih telefona po pitanju bakterija i prljavštine.
Mobilni telefon je leglo bakterija, prljavštine, pa i zaraze, ne samo sam od sebe već i ukoliko redovno ne perete ruke posebno nakon korišćenja toaleta.
Uređaj koji je u stalnom kontaktu sa vašim licem, rukama i okolinom pogodan je za razvoj bakterija i virusa. Činjenica da ga stalno pipkate i prinosite ustima doprinosi tome da se oni razmnože.
Redovno čišćenje telefona će da zaštiti od potencijalne infekcije ili zarazne bolesti. Osim toga telefon će izgledati čistije, lepše i "zdravije".
1. Razblažite alkohol običnom vodom i natopite pamučnu krpicu. Dobro je ocedite i prebrišite sve plastične delove telefona nekoliko puta. Obrisani delovi brzo će se osušiti, pa nema straha od ulaska rastvora u kućište.
2. Metalne delove telefona ne bi trebalo čistiti nikakvom tečnošću. Pogledajte 4. savet.
3. Sitne "kanale" na telefonu obrišite ili iščačkajte samo čačkalicom, odnosno čačkalicom sa malo vate ili štapićem za uši/nos. Čačkalica je pogodna za nežno i vađenje prljavštine na teško dostupnim mestima, kakva su spojevi maski, oko tipki i tastera ili unutrašnji plastični delovi ispod poklopca telefona.
4. Ekran telefona čistite isključivo suvom krpicom koja ne sadrži dlake, koje će se naelektrisati i ostati na displeju. Za ekran upotrebite mekane krpice koje se obično dobijaju sa naočarima ili u prodavnici telefona kupite novu. Za displej ne koristite vodu niti neko drugo tečno sredstvo. Ne koristite ništa osim suve krpe i prelazite ga kružnim pokretima dok ga skroz ne ispolirate.
5. Najskuplja, ali najsigurnija opcija je kupovna maramica za čišćenje tehničkih uređaja, kojima bi povremeno trebalo prebrisati i dezinfikovati smartfon.