U petak, 5. avgusta od 19 časova u Studentsko kulturnom centru, biće prikazana projekcija filma Harlan County U.S.A, SAD, 1976.
Veoma intenzivan dokumentarni film o čuvenom štrajku rudara 1973 godine, u okrugu Harlan, u Kentakiju u SAD. Rudari su odlučili da se priključe sindikatu Ujedinjeni rudari amerike (UMWA) i insistirali da kompanija u čijem je vlasništvu rudnik potpiše ugovor kolektivni ugovor sa UMWA. Kompanija je odbila i počeo je štrajk koji je trajao skoro godinu dana.
Rediteljka-snimateljka Barbara Kopl je provela nekoliko godina živeći sa rudarima u Harlanu i tokom štrajka je uspela da snimi neverovatne scene: od organizovanja žena rudara koje su praktično vodile štrajk kada su muškarci posusali, do fizičkih obračuna između rudara i štrajk brehera koji su sve vreme bili naoružani. Na kraju je jedan od štrajk brehera ubio jednog rudara, i tek nakon toga je kompanija pristala na potpisivanje ugovora i druge zahteve rudara.
U filmu se na vrlo jasan i nedvosmislen način vidi kako je čitav sistem u službi kompanije, a protiv rudara. Počevši od političara i policije, preko sudije koji radnicima određuje zatvorske kazne za ometanje saobraćaja zato što su pokušali da spreče prolazak štrajk-brehera, do lokalnog sveštenika koji je takođe protiv štrajka. Sa druge strane, rudari i njihove žene su otvoreno svesni svoje klasne pripadnost i visoko vrednuju radničko organizovanje i solidarnost, iako nigde ne vidimo otvoren anti-kapitalizam u obliku zalaganja za drugačije društveno uređenje.
Barbara Kopl je inicijalno nameravala da snimi priču o pokretu „Rudari za demokratiju“ koji je nastao unutar sindikata UMWA sa ciljem da svrgne korumpirano rukovodstvo sindikata koje je više štitilo vlasnike rudnika nego rudare. Dotadašnji predsednik UMWA, Toni Bojl je lažirao unutar-sindikalne izbore 1969. godine a zatim toga naručio ubistvo protivničkog kandidata. Rudari za demokratiju su 1972. konačno uspeli da smene Bojla, što je doprinelo borbenoj atmosferi u čitavoj organizaciji a posebno štrajku u Harlanu.
Ulaz je besplatan.