Šta je potrebno za slavljenje slave?
18
Pon, Nov

Kultura

Za slavljenje slave nephodno je imati sledeće:

Sveća - Bez krsne sveće Krsno ime se ne može slaviti. Veličina krsne sveće zavisi od svečareve imućnosti, a smatra se da je ugodnija sveća od čistog pčelinjeg voska nego od belog parafina. Krsnu sveću valja da zapali domaćin kad dođe sveštenik da mu reže kolač ili kad prerezan kolač donese iz crkve. Sveća obično gori ceo dan.
Kolač - Za Krsno ime svaka kuća priprema slavski kolač. To je naročiti hleb od pčšeničnog brašna zamešen s kvascem i bogojavljenskom vodicom ili onom koju je sveštenik osveštao uoči slave. Okolo se on opaše jednim vencem od testa, kao pojasom; po gornjoj kori prekrste mu se dva kaiša od testa i u njih se otisnu četiri liturgijska pečata sa grčkom skraćenicom IS-HS NI-KA, što znači - Isus Hristos pobeđuje. Na ovu koru mogu se staviti još neki ukrasi-figure, kao golub-simvol Svetoga Duha, klas špenice, i grožđe.
Koljivo - To je žito koje se kuva uoči Krsnoga imena. Obično se prebira sve zrno po zrno od najčistije pšenice. Kad se žito skuva, voda se odlije» a žito ispere i prosuši. Posle se melje i sladi šećerom, a zatim se po želji dodaju orasi, vanila, suvo grožđe. Pšenično zrno je simvol smrti i vaskrsenja, simvol večnog života: zrno bačeno u zemlju proklija i raspada se, ali iz njega nikne klas koji donosi mnogo više zrna. Koljivom se služe svi ukućani po starešinstvu odmah posle osvećenja, kao i gosti koji toga dana dolaze u kuću. Kada se služimo žitom, trebamo uvek da to činmo stojeći, opet u znak poštovanja prema Svetitelju, načinivši prethodno znak krsta.
Vino - O Krsnom imenu vino je potrebno da sveštenik n»ime prelije kolač i koljivo, a ono što ostane u časi ili flaši domaćin po običaju popije.
Ulje - Ono je potrebno da se upali kandilo u kući pred ikonom.
Tamjan - U svakoj Pravoslavnoj srpskoj kući može se naći grumičak tamjana u svako doba, po rečima jednog istoričara, "jer se Srbi svakad najpre kade, kad se god kućanski mole Bogu", a za Krsno ime i najsiromašniji svečar kupi ga makar i najmanje.
Ikona -Slavska ikona sa kandilom postavlja se, ako je moguće, na istočnoj strani zida najuglednije prostorije u kući. Vladika Nikolaj kaže da -"mi ne obožavamo ništa i nikoga osim Presvete Trojice u Jedinici JEDNOGA BOGA. Ali mi poštujemo svetitelje, kao najbolju decu Božju i sledbenike Hristove, i njihovim likovima ukazujemo posebno poštovanje". Po pravilu svaka ikona trebalo bi da je prethodno osvećena u crkvi, gde to sveštenik obavi u oltaru, "Osvećene ikone su kanali moćne Božje blagodati koja leči, preporađa, prosvećuje, ohrabruje i opominje. Gospod Bog toliko ljubi svoje svetitelje i mučenike kao najbliži krug svoje porodice, da daje čak moć i njihovim likovima kada se poštuju i njihovim imenima kada se prizivaju ".
Dakle, na svečano postavljenom stolu okrenutom ikoni, uoči dolaska sveštenika, treba da se nalazi: sveća na čiraku, slavski kolač, koljivo, časa po mogućstvu crnog vina, kadionica sa tamjanom, briketom i šibicom, kao i spisak članova porodice radi pominjanja u molitvi.
 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu