Pravoslavna hrišćanska crkva 19. avgusta slavi Preobraženje, obeležavajući dan kada je Isus Hristos, na planini Tavor zasijao božanskom svetlošću.
Smatra se da se na dan ovog praznika "preobražavaju i gora i voda", jer u to vreme prestaju nesnosne vrućine, pa lišće počinje da žuti, a voda postaje hladnija, pa se od tog dana više ne kupa u rekama.
U narodu se Preobraženje, 19. avgusta, slavi kao prelaz iz letnjeg u zimski period. Vazduh i voda postaju hladniji, lišće počinje da žuti i sve u prirodi što je bujalo polako vene. Od tada se ne preporučuje ni kupanje u rekama i jezerima, jer se "preobraze i kamen u vodi i list u gori".
Dugo je to smatrano čak i praznoverjem, ali je 2009. godine NASA pokazala da je tačno. Posle višedecenijskih svemirskih istraživanja i analiza satelitskih izveštaja, stručnjaci NASA konstatovali su da u ovo doba godine vode menjaju svoj sastav i prelaze iz baznih u kisele.
Po starom srpskom kalendaru, godina se deli na leto i zimu. Leto počinje na Đurđevdan, 6. maja, a zima na Mitrovdan, 8. novembra.
Naučna istraživanja su pre nekoliko godina pokazala da se ova dva datuma poklapaju i sa sunčevim kalendarom kada se menjajaju njegove energije. To je, takođe, potvrdila NASA, jer je ustanovila da se ti veliki crkveni praznici poklapaju sa elektromagnetnim promenama Sunca.