Direktor "Ipsos stratedžik marketinga" Srđan Bogosavljević kaže da srpska vlada ima previše političkog iskustva da bi kretala u ovako bolne rezova, a da nije ocekivala izvestan pad rejtinga.
"Rekao bih da je upravo činjenica da postoji velika popularnost Aleksandra Vučića i visok rejting SNS materijalizovan u njihovom jasnom liderstvu u vlasti ucinila mogućim da se uopšte započne sa apsolutno neophodnim smanjenjem budžetskog deficita", kaže Bogosavljević.
"Ovakva okolnost", nastavio je on, "nije postojala od 2000. jer je svaka odluka bila plod razlicitih kompromisa unutra vladajućih koalicije - a vredi podsetiti da nijedna partija u tom periodu nije bila u stanju da formira Vladu i da je najmanja koalicija na vlasti imala 14 partnera. Dakle, ja ne vidim mogućnost da ovako teške mere ne utiču negativno na popularnost Vlade, premijera i svih onih koji ih promovišu, ali sudeći prema izjavama, oni su svesno ušli u taj rizik".
Na pitanje šta je to na šta je prosečan glasač SNS osetljiv i šta bi to moglo da oslabi podršku lideru stranke Vučiću, Bogosavljević kaže da je SNS stranka sa ubedljivo najvećom podrškom, tako da prosecan glasac SNS veoma lici na prosecnog glasaca u principu.
"A glasaci su uvek osetljivi na to kako žive, ili bolje reci kako sastavljaju kraj sa krajem, ima li posla za njih i njihovu decu, ima li penzija za penzionera, mogu li se izleciti...Sve ove teme koje pominjem su takve da ne postoji stranka koja ne želi i ne obecava da budu bolje rešavane, tako da se na tim temama teško stice, vec se pre svega gubi popularnost. Tako da je količina poverenja koje glasaci imaju u svoje lidere ono što ih motiviše da glasaju, a Aleksandar Vučić i SNS su ocigledno veliko poverenje stekli dugotrajnim isticanjem korupcije kao ogromnog problema Srbije i simbolicki vrlo jasnim signalima da ispunjavaju obecanje.
"Rekao bih", nastavio je Bogosavljević, da i od kada su na vlasti održavaju i uvecavaju poverenje svojih biraca jasnim komuniciranjem namera, ciljeva i akcija. Gubitak poverenja je taj koji može dovesti i do erozije podrške - i to se može dešavati i kada god vlast bude u situaciji da lansira neke teške mere, kao sada, ili ako stvarno iznevere neka od obecanja koja su biracima dali. Naravno, treba imati na umu da je istovremeno sa gubitkom jednih, moguc dobitak drugih biraca - posebno kada se radi o ovako velikim podrškama gde je jedan deo biraca stabilan i siguran, a drugi nošen aktuelnim dogadajima.
Što se tice Aleksandra Vucica, on je rekao da imaju merenje koje pokazuje da je njegova popularnost izuzetna, najveca za jednog aktuelnog politicara od kada merimo, i da daleko prevazilazi slicne pokazatelje za prethodnog i aktuelnog predsednika države, na primer.
Na pitanje da li vidi nekoga u opozicionom taboru ko bi bar donekle mogao da poljulja podršku gradana Vucicu, Bogosavljević kaže da prema podacima javnog mnjenja, u Srbiji se ne nazire niko ko bi mogao da se prikaže kao ozbiljan konkurent za maksimalno poverenje gradana Aleksandru Vucicu.
"I on i stranka su daleko jaci od svih razjedinjenih i heterogenih konkurenata zajedno. Prema tim brojkama, dakle, ni svi udruženi sa izabranim jednim liderom opozicije ne bi bili u stanju da ugroze primat SNS i Vucic, tako da bih rekao da bi bilo bolje i za opoziciju i za Srbiju da se ovo vreme kada ne mogu da ugroze vlast iskoristi za konsolidovanje i ukrupnjavanje opozicionih partija, ne samo u pogledu ko ce ih najbolje reprezentovati, nego još više sa kojim idejama ce se politicki promovisati i boriti na duži rok, ne bi li na tržištu ideja postajali relevantniji i bliži da osvoje biracku naklonost", rekao je on.
Bogosavljević je rekao da je "siguran da što uspešnija i efikasnija vlast bude u sredivanju stanja u Srbiji i povlacenju ozbiljnih reformskih poteza, to ce biti i vece šanse da izgubi popularnost. Trenutni rejting im omogucava da urade puno za zemlju i da pri tome politicki "prežive" i ne izgube popularnost".