Do kraja meseca svi funkcioneri, kojima se tokom prošle godine značajnije promenio imetak, dužni su da naprave vanredni presek i da sveže podatke dostave Agenciji za borbu protiv korupcije. Konkretno, treba da prijave ako im je imovina manja ili veća za oko 500.000 dinara.
Iz ove institucije upozoravaju da će posle 31. januara, po službenoj dužnosti ili na osnovu prijava, utvrđivati ko nije ispunio obavezu ili je probio rok.
Protiv tih funkcionera podnećemo zahtev za pokretanje prekršajnog postupka. Ako postoji sumnja da je propust načinjen da bi se sakrili podaci o imovini, uslediće i krivične prijave - kaže Tatjana Babić, direktorka Agencije.
U toku prošle godine podneto je 2.828 vanrednih izveštaja. Najveća navala bila je na samom izmaku roka, tako da je u januaru stiglo više od 1.300 raporta. Kad je podvučena crta, zbog zakašnjenja je izrečeno 11 mera, a podneto je i šest zahteva za prekršajni postupak.
Na osnovu dosadašnje prakse pokazalo se da pojedini funkcioneri ne shvataju šta treba da prijave. Na primer, ko proda stan, pa od tog novca kupi dva manja, takođe je dužan da pošalje raport. Ta transakcija se smatra bitnom promenom podataka u izveštajima, jer premašuje propisani iznos.