SNS: Gradska vlast porazila svoje buduće sportiste
27
Sre, Nov

Politika

Iako je Gradski odbor Srpske napredne stranke, više puta ukazivao na nenamensko trošenje budžeta Grada, na štetu najmlađih i najugroženijih slojeva društva, takvi primeri su sve češći. Najnoviji korak lokalne vlasti, iznenadio je sve, a porazio školarce, buduće kragujevačke sportiste. 

Ove godine školska takmičenja, zbog nedostatka sredstava neće biti održavana. Zbog ranije Odluke Gradskog veća za poskupljenje obdaništa, koja nije samo udar na kućne budžete roditelja i staratelja, već i u suprtonosti sa Zakonom, jer lokalna samouprava ne obezbeđuje sredstva za obavljanje delatnosti predškolskog vaspitanja i obrazovanja u iznosu od 80 posto od ekonomske cene po detetu, mnoga deca više neće pohađati vrtiće. Nezaposlene porodilje, njih preko 500, na svoju mesečnu nadoknadu od po 20 000 dinara, kao i prošle, tako i ove godine, čekaju više od 8 meseci.

Za čije interese radi lokalna samouporava i koji su joj prioriteti za naredni period?

Kragujevački đaci, osnovci i srednjoškolci, njih oko 4000, ove godine neće učestvovati na sportskim takmičenjima, jer za te svrhe lokalna samouprava nema novca. Iako je Kragujevac, među gradovima koji imaju najveća ukupna davanja za sport, oko 250 miliona dinara godišnje, ovaj Grad nema sredstva za razvoj školskog sporta, za koji je opredeljeno oko 3 miliona dinara. Sredstva koja se izdvajaju za razvoj školskog sporta, na godišnjem nivou, jednaka su plati jednog profesionalnog vaterpoliste ili košarkaša. Da li je to briga za razvoj sporta i zdravlje naše dece?

Ne treba zaboraviti da je školski sport najviše doprineo da se Kragujevac proglasi najsportskijim gradom 2005.godine i za to dobio sportsku halu u Velikom parku. Prve Olimpijske igre učenika održane su baš u Kragujevcu, a gde smo danas kada je u pitanju školski sport? Godinama u nazad u Kragujevcu nije održano nijedno Republičko takmičenje, Školska olimpijada.

SNS smatra da je neophodno što pre unaprediti sportsku infrastrukturu kroz izgradnju fiskulturnih sala, igrališta i renoviranje postojećih. Od 22 osnovne škole u gradu, sedam nema fiskulturnu salu, dok je u većini postojećih skoro nemoguće održavati nastavu fizičkog vaspitanja. Srednja medicinska škola „Sestre Ninković“, koja postoji od 1947.god., mnogo duže od većine sprotskih klubova, nema fiskulturnu salu. Za izgradnju jedne sale, u kojoj bi generacije naše dece, stekle prve sportske korake, potrebno je novca, koliko je izdvojeno iz gradskog budžeta za desetomesečno funkcionisanje tek formiranog Vaterpolo kluba „Radnički“. Čelnike Kragujevca, sport interesuje samo zbog njihove lične promocije i sakupljanja političkih poena, zaboravljajući i na Strategiju o razvoju sporta RS.

Samo ulaganja u školski sport i škole sporta su ulaganja u budućnost i našu decu, koja bi jednog dana nasledila vrhunske sportiste. Potrebna sredstva za ove namene su mala u odnosu na ona koja se izdvajaju za vrhunski sport. GO SNS a apeluje na lokalnu vlast da obezbedi našoj deci uslove za zdrav život, rekreaciju, bavljenjem sportom, da rekonstruiše postojeće fiskulturne sale i terene, izgradi nove i omogući svoj deci i omladini ravnopravne uslove za napredovanje u sportu.

Gradski odbor SNS
U Kragujevcu,
10.06.2013.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu